کد خبر: 10375

حسین دهقانی سفیر کشورمان ضمن جلب توجه نمایندگان کشورهای عضو جنبش به این جنایات و وضعیت انفجارآمیز بیت المقدس و قدس شریف از عدم واکنش شورای امنیت در این مورد اظهار تاسف کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، نشست ماهانه دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد  پنج شنبه به ریاست حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در مقر این سازمان برگزار شد و در بخشی از جلسه که به موضوع حقوق بشر اختصاص داشت، موضوع قطعنامه های کشوری که توسط مجمع عمومی سازمان ملل علیه برخی از کشورها صادر می شود، مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد اعضای جنبش در نشستهای کمیته سوم مجمع با این قطعنامه ها مخالفت کنند. در این رابطه سفیر کشورمان نظر جنبش را به قطعنامه بی پایه ای که قرار است توسط کانادا و بر مبنای اغراض سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح شود، جلب نمود و خواستار مخالفت اعضای جنبش با این قطعنامه شد.
 
در این جلسه همچنین سفیر کوبا، ضمن اشاره به قطعنامه ای علیه کره شمالی که تحت عنوان نقض حقوق بشر در آن کشور در دستور کار کمیته سوم مجمع قرار دارد، توجه نشست را به تلاش برخی کشورهای غربی برای  ارجاع این موضوع حقوق بشری به شورای امنیت و دیوان بین المللی کیفری جلب کرد و خواستار آن شد که اعضای جنبش از  اصلاحیه کوبا جهت حذف بندهای مربوط به ارجاع موضوع به شورای امنیت و دیوان از این قطعنامه حمایت کنند. وی تاکید کرد که تصویب این قطعنامه در کمیته سوم سابقه بسیار نامطلوبی ایجاد می کند که در آینده می تواند در ارتباط با برخی از دیگر کشورها نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 
سفیر کشورمان در ادامه جلسه از اعضای جنبش خواست که با توجه به مصوبات نشست های سران و وزرای خارجه جنبش عدم تعهد، با جدیت و تلاش بیشتری در مباحث مربوطه در سازمان ملل مشارکت کرده و از هیچ تلاشی برای پیشبرد نظرات رهبران کشورهای عضو جنبش در خصوص قطعنامه های حقوق بشری فروگذار نکنند.
در ادامه نشست امروز سفیر فلسطین، اعضای جنبش را در جریان تعدیات و تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی در قدس شرقی و محوطه مسجد الاقصی قرار داد. که سفیر کشورمان نیز ضمن جلب توجه نمایندگان کشورهای عضو جنبش به این جنایات و وضعیت انفجارآمیز بیت المقدس و قدس شریف از عدم واکنش شورای امنیت در این مورد اظهار تاسف کرد و بر آمادگی جنبش برای تداوم حمایت از مردم فلسطین و انجام هر اقدامی که در این مرحله و مراحل آتی مورد نیاز باشد، تاکید کرد.
در این نشست همچنین گزارش فعالیت گروههای کاری جنبش در ارتباط با خلع سلاح، حفظ صلح و حقوق بشر و نیز گزارش فراکسیونهای جنبش در شورای امنیت و کمیسیون تحکیم صلح در یک ماه گذشته بررسی شد و کاندیدای جنبش از الجزایر برای ریاست کنفرانس بازنگری پیمان منع اشاعه سلاحهای هسته ای در سال 2015  را مورد تصویب قرار گرفت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری