کد خبر: 10370

نمایندگان جمهوری خواه سنا روز پنجشنبه خواستار رأی گیری درباره یک طرح قانونی شدند که دولت آمریکا را به ارائه هر گونه توافق هسته ای احتمالی میان ایران و گروه ۱+۵ ملزم می کند.

به گزارش قم خبر ، تسنیم به نقل از نشریه تخصصی کنگره آمریکا نوشت:

نمایندگان جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر خواستار نقش آفرینی کنگره در مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 شدند.

 
 لیندسی گراهام و باب گراهام، سناتورهای ارشد کنگره در این روز خواستار رأی گیری درباره یک طرح قانونی شدند که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را به تقدیم هر گونه توافق هسته ای احتمالی به کنگره ملزم می کند.

 
بنا به این گزارش، این پیشنهاد با مخالفت کریس مورفی، سناتور دموکرات آمریکایی مواجه شد که گفت این رأی گیری به تضعیف مذاکرات هسته ای جاری منجر خواهد شد.

 
گراهام روز پنجشنبه گفت این «جنون» است که آمریکا در توافق احتمالی با ایران به این کشور اجازه برخورداری از توانمندی های هسته ای بدهد. وی افزود: «اکنون زمان آن نیست که به رئیس جمهور اوباما اجازه تکروی بدهیم.»

 
سناتور کورکر که از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنا و از تدوین کنندگان چندین طرح تحریمی علیه ایران است هم گفت: «کنگره باید این توافق را ارزیابی کند.»

 
بنا به آنچه در سایت رسمی کنگره آمده طرح قانونی موسوم به S.2650 یا «قانون مذاکرات هسته ای ایران» که این دو سناتور آن را نوشته اند رئیس جمهوری آمریکا را ملزم می کند تا به فاصله سه روز بعد از عقد هر گونه توافق هسته ای با ایران، آن را به کنگره تقدیم کند. 

 
در طرح مورد نظر همچنین تصریح شده که وزارت خارجه آمریکا در صورت عدم تقدیم توافقنامه مورد نظر به کنگره از سوی رئیس جمهوری حق استفاده از هیچ منبع مالی برای اجرای توافق هسته ای با ایران و از جمله وجوه مرتبط با کاهش تحریم های ایران را نخواهد داشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری