کد خبر: 10368

۱۶ سازمان حقوق بشری با صدور بیانه ای، اقدام دستگاه قضایی آل سعود در صدور حکم اعدام برای آیت الله شیخ نمر باقر النمر روحانی سرشناس عربستانی را محکوم کرده و خواستار آزادی وی شدند.

به گزارش قم خبر به نقل از شبکه العالم، ۱۶ سازمان حقوق بشری از جمله سازمان حقوق بشر "سلام" با انتشار بیانیه ای حکم دستگاه قضایی عربستان علیه آیت الله نمر را حمله ای هدف دار به علت دفاع آیت الله نمر از حقوق بشر و افشای نابرابری های موجود در عربستان ارزیابی کردند.

این بیانیه با تاکید بر این که حکم اعدام آیت الله نمر با مفاد سوم اعلامیه جهانی حقوق بشر کاملا تناقض دارد، از عربستان خواست به تعهدات خود در قبال شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پایبند باشد.

از سوی دیگر، شورای علمای دینی در آمریکای شمالی نیز نسبت به حکم اعدام علیه آیت الله نمر ابراز نگرانی کرد.

این شورا در بیانیه ای تاکید کرد که تبعات این حکم ظالمانه و سیاسی را پیگیری خواهد کرد و هشدار داد: اقداماتی از این دست، باعث می شود عربستان با توجه به شرایط خشونت بار و فتنه آمیز منطقه وارد مسیری خطرناک شود.

شورای علمای دینی در آمریکای شمالی از عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان خواست تا این پرونده را به سرعت بسته و فورا آیت الله نمر را آزاد کند، زیرا وی مرتکب جرمی نشده و تنها خواستار تغییرات در کشور خود بوده است.

دستگاه قضایی عربستان، آیت الله شیخ نمر باقر النمر، روحانی سرشناس شیعه را به محاربه متهم کرده است. وی به اتهام "ایجاد ناآرامی و زمینه‌چینی برای دخالت خارجی" از تابستان سال ۲۰۱۲ در زندان به سر می‌برد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری