کد خبر: 10363

یک کارشناس انستیتوی سیاست‌های خاورنزدیک بر این باور است که با وجود کارشکنی‌های موجود، یک توافق سریع و جامع هسته‌ای به‌نفع همه خواهد بود.

به گزارش قم خبر به نقل از تیک، دیوید کریست با بیان اینکه با وجود همه کارشکنی‌های مخالفان دستیابی به هرگونه توافق در موضوع هسته‌ای ایران، رسیدن به یک توافق جامع اثرات مثبتی نه‌تنها در روابط میان ایران و آمریکا بلکه در مسائل سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان خواهد داشت.

به‌گفته نویسنده کتاب "جنگ گرگ و میش، یا تاریخ پنهان مناقشات ۳۰ساله ایران و آمریکا، رهبران سیاسی دو کشور باید همچنان برای دستیابی به این توافق و پیروز شدن بر این کارشکنی‌ها و مشکلات تلاش کنند.

وی تصریح کرد: توافق جامع هسته‌ای می‌تواند به برقراری تدریجی روابط و گسترش مناسبات تجاری و فرهنگی میان دو کشور منجر شود که این امر همچنین به‌نفع بسیاری از کشورهای منطقه و جهان نیز خواهد بود.

کریست گفت: گرچه مردم ایران به‌خصوص با توجه به وقایع (کودتای آمریکایی ــ انگلیسی) ۲۸ مرداد سال ۳۲ ناخرسندی‌هایی از رهبران سیاسی آمریکا در دل دارند و آمریکایی‌ها هم نتوانسته‌اند واقعه گروگان گیری در (جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در) ایران را یک‌سره به فراموشی بسپارند، اما وقت آن رسیده است که دو کشور با کنار گذاشتن مسایل گذشته و یافتن راه‌حلی برای پایان بخشیدن به اختلافات خود زمینه را برای بهبود روابط میان دو کشور و اثراتی که این رابطه در امنیت واقتصاد سایر کشورهای منطقه و جهان خواهد گذاشت، باز کنند.

وی درعین حال اذعان کرد: این‌طور به نظر می‌رسد که نه ایران نسبت به اهدافی که آمریکا در مقابله با داعش دنبال می‌کند اعتماد دارد و نه اهداف ایران در این مبارزه یک‌سره مورد اعتماد و قبول آمریکا است.

این کارشناس برجسته سیاسی افزود: با این‌همه باید در نظر داشت که در یک نگاه خوشبینانه همکاری موفق میان دو کشور در این زمینه احتمالاً راه را برای گشودن گره کور بحران سوریه نیز هموار خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مسایل داخلی آمریکا و ارتباط آن با سیاست خارجی این کشور اشاره کرد و گفت: کم‌تحرکی رؤسای جمهوری آمریکا در دو سال آخر خدمت خود در تاریخ آمریکا امر بی‌سابقه‌ای نبوده است و اوباما هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی همچنین به احتمال کارشکنی‌های بیشتر از سوی جمهوری خواهان طی دو سال باقی‌مانده از دوره ریاست جمهوری اوباما اشاره کرد و گفت: این کارشکنی‌ها علاوه بر ایجاد مشکلات زیاد در سیاست داخلی ممکن است منجر به موانعی در پیشبرد اهداف اوباما در سیاست خارجی نیز بشود که به همین دلیل ضروری است تلاش ها از سوی کاخ سفید برای توافق هسته‌ای افزایش یابد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری