کد خبر: 10259

نخست وزیر پیشین انگلیس به دلیل بهره برداری از موقعیت شغلی خود برای سود مالی شخصی، در آستانه محاکمه قرار گرفت.

به گزارش قم خبر به نقل از العالم، "تونی بلر" با امضای قراردادی محرمانه با شرکت نفت عربستان؛ ماهانه ۴۱ هزار پوند حقوق به اضافه حق کمیسیون دریافت می کند.

به نوشته روزنامه "دیلی میل"، تونی بلر، نخست‌ وزیر پیشین انگلیس با شرکت «پترو سعودی» قرارداد همکاری منعقد کرده است؛ شرکتی که اعضای ارشد خاندان سلطنتی عربستان بنیانگذار آن هستند.

این شرکت عربستانی جزئیاتی از نقش بلر فاش نکرده است، اما دفتر نخست‌وزیر پیشین انگلیس برای اولین بار این مساله را افشا کرد. این افشاگری می‌تواند بار دیگر وی را هدف انتقادها قرار دهد چرا که ناظران بر این باورند که بلر نقش خود را به عنوان رئیس کمیته چهار جانبه صلح خاورمیانه به درستی ایفا نمی‌کند.

طبق گزارش دیلی میل، نقش تونی بلر در این شرکت احتمالا به عنوان دلال خواهد بود و وی به ازای هر قرارداد حق کمیسیون دو درصدی دریافت می‌کند. قرارداد وی در ماه نوامبر ۲۰۱۰ به امضا رسیده و هدف بلر معرفی این شرکت به سران چین است؛ شرکتی که متعلق به «ترکی بن عبدالله آل سعود» پسر پادشاه عربستان و یک تاجر سعودی است.

شرط بلر برای امضای این قرارداد آن بود که نقش او در این قرارداد، جز با موافقت او، افشا نشود.

اسناد این قرارداد که به دست ساندی تایمز رسیده است، در واقع اولین سندی است که نشان می‌دهد بلر برای یک شرکت نفتی در خاورمیانه کار می‌کند.

"الیور مایلز" سفیر سابق انگلیس در لیبی، اخراج بلر از کارش به عنوان فرستاده صلح در خاورمیانه را خواستار شده بود.

دفتر بلر، در دفاع از اتهاماتی که در این زمینه به وی وارد شده است، اعلام کرد که این قرارداد تنها چند ماه ادامه داشت و چهار سال پیش به پایان رسید و تاثیری بر کار بلر به عنوان فرستاده صلح نداشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری