نگرانی‌های رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات هسته‌ای روبه‌افزایش است. یک مسئول بارز اسرائیلی ضمن بیان اینکه حتی تمدید مذاکرات هم گزینه بدی به شمار می‌رود، گفت که تعداد سانتریفیوژهای مورد توافق آمریکا با ایران در حال افزایش است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، همزمان با ابراز نگرانی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی که از نبود حتی بندی امنیتی انتقاد کرد که درباره حفاظت از امنیت اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای ایران و «۱+۵» باشد، یک مسئول بلندپایه اسرائیلی هرگونه توافق میان ایران و گروه موسوم به «۱+۵» را برای رژیم صهیونیستی بد دانست و گفت حتی تمدید مذاکرات نیز «گزینه‌ای بد» است.

روزنامه «تایمز اسرائیل» با نقل این خبر، به هویت این مسئول بلندپایه اشاره‌ای نکرد اما به نقل از وی افزود که توافق یا تمدید مذاکرات «دو گزینه بد است که می‌تواند به بی‌ثباتی در خاورمیانه دامن بزند و به جمهوری اسلامی اجازه بدهد که توسعه سلاح اتمی را با فراغ بال بیشتری ادامه بدهد».

این مقام اسرائیلی افزود: توافق بدی خواهد بود. تعداد سانتریفیوژهایی که آمریکا با آن موافقت کرده است، روبه افزایش است. الان حرف و مذاکرات از ۵ هزار دستگاه است. روشن است که ایرانی‌ها برای اهداف صلح‌آمیز به تعدادی بیش از این نیاز ندارند.

پیش از این منابع و گزارش‌های خبری از اصرار ایران بر داشتن بیش از ۲۰ هزار و اصرار آمریکا بر ۴ هزار سانتریفیوژ خبر داده بودند. بر اساس همین گزارش‌ها عدد ۹۵۰۰ سانتریفیوژ نیز قبلا مطرح شده بود.

این مقام اسرائیلی همچنین با بیان اینکه موضوع سلاح‌های دیگر مانند طرح‌های موشک‌های دوربرد در مذاکرت بررسی نشده است، گفت که آمریکا بسیار علاقه دارد تا روابط خود با ایران را برای کمک به حل مسائل منطقه‌ای اصلاح کند. «آمریکا معتقد است که ایران برای پرداختن (و حل) نزاع‌ها در افغانستان، عراق، سوریه و یمن محوری مهم است».

از طرفی دیگر، روزنامه «اسرائیل امروز» که از منابع خبری نزدیک به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است، در این خصوص نوشت، «بهتر است بفهمیم (و درک کنیم) که غرب بیش از ایرانی‌ها به دنبال توافق است؛ در دهه اخیر ایرانی‌ها سه بار درباره طرح هسته‌ای‌شان دروغ گفته‌اند؛ بهتر بود از موضع قدرت با آنان (ایرانی‌ها) مذاکره می‌شد نه از موضع برابر. ایرانی‌ها باید کوتاه بیایند و امتیاز بدهند. آنها باید به دنبال توافق باشند اما هیچ یک از اینها هیچ‌وقت اتفاق نیفتاده است».

به موازات این نگرانی، همچنین نتانیاهو روز یکشنبه موضع رسمی خود در قبال مذاکرات هسته‌ای را بیان کرد. نتانیاهو صدای اعتراض و نگرانی خود را نه فقط درباره اصل مذاکرات بلکه درباره بندها و موارد مورد مذاکره ابراز کرد. نتانیاهو معترض است که چرا توافق مورد بحث، بندهایی درباره حفاظت مستقیم از امنیت اسرائیل ندارد.

نتانیاهو در ابتدای جلسه هفتگی کابینه گفت: آنچه لازم است، نه فقط این است که ایران سلاحی اتمی تولید نکند بلکه این است که قدرت تولید آن در آینده را هم نداشته باشد و حتی شامل توقف کامل و نهایی روند غنی‌سازی باشد. مذاکرات این مسئله را پشت سر گذاشته؛ امری که با توازن قوا (در منطقه) تناسب ندارد و ایران توانست در آن (مذاکرات) خود را هم‌سطح آمریکا در منطقه (به دیگران) تحمیل کند.

نتانیاهو در ادامه سیاست‌ ایران‌هراسی با بیان اینکه دنیا دو راه دارد یا توافق کنید و تسیلم شود یا اینکه برای خلع قدرت ایران برای تولید سلاح اتمی اصرار کند، گفت: اسرائیل هرگز نمی‌پذیرد که ایران کشوری در آستانه اتمی شدن بماند. این خطری برای همه ماست.

مذاکره وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور هماهنگ‌کننده سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مسقط پایتخت عمان از یکشنبه (دیروز) آغاز شده و تا امروز ادامه دارد.

«عمان دیلی» در این خصوص نوشت که در جلسه اول مذاکرات میان «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و با حضور «کاترین اشتون» هماهنگ‌کننده سابق اتحادیه اروپا در مورد غنی‌سازی اروانیوم و برداشتن تحریم‌های ایران صحبت شده و تمام وقت جلسات به همین دو موضوع اختصاص داده شده است (جزئیات بیشتر).

عمان‌دیلی به نقل از یوسف‌ بن علوی وزیر امور خارجه عمان نوشت: خوشبینی بسیاری در مسیر مذاکرات وجود دارد و مذاکرات دیروز به نقاط حساسی رسیده و در آن پیشرفت دیده می‌شود. وی افزود: مذاکرات به مسیری وارد شده که بازگشت از آن سخت است و دو طرف اصرار دارند به توافق برسند و این خواسته‌ای است که ما میان دو طرف دیدیم.

از طرف دیگر یک دیپلمات روس نزدیک به مذاکرات در گفتگو با روزنامه «کامرسانت» روسیه فاش کرد که عملا همه جزئیات فنی توافقنامه نهایی مورد توافق طرفین قرار گرفته (جزئیات بیشتر) و تنها یک موضوع اصلی باقی مانده و آن روند چگونگی لغو تحریم‌ها از ایران است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری