یک دیپلمات روس فاش کرد، توافقنامه جامع هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ عملا مورد توافق قرار گرفته و تنها مسئله روند لغو تحریم‌ها باقی مانده که فقط برای طرف آمریکایی و به دلایل داخلی مهم است که این توافقنامه در زمان تعیین شده امضاء شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، مذاکرات مربوط به حل و فصل مسئله برنامه هسته‌ای ایران به مرحله نهایی آن رسیده است. یک دیپلمات روسی نزدیک به مذاکرات در گفتگو با روزنامه «کامرسانت» فاش نمود است که عملا همه جزئیات فنی توافقنامه نهایی مورد توافق طرفین قرار گرفته و تنها یک موضوع اصلی باقی مانده و آن روند چگونگی لغو تحریم‌ها از ایران است.

این مقام روس که نامش فاش نشده، گفت: «این مسئله ممکن است به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی مرتبط خواهد باشد. دو گزینه در این رابطه وجود دارد: نخست آنکه بعد از انتشار گزارش بعدی آژانس که تقریبا هر ماه صورت می‌گیرد، بخشی از تحریم‌ها بطور خودکار لغو گردد، یا اینکه طرفین بار دیگر گرد هم جع شده و جزییات اقدامات بعدی را بررسی کنند».

این روزنامه می‌نویسد: مرحله پایانی مذاکرات هسته‌ای جمعه گذشته در وین و با رایزنی‌های اعضای گروه ۱+۵ (کشورهای میانجی در حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران) بدون حضور نماینده تهران آغاز شد. بعد از آن «کاترین اشتون» مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سرپرستی مذاکرات هسته‌ای با ایران را برعهده دارد، راهی عمان شد تا مذاکرات ۳ جانبه‌ای را به همراه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا انجام دهد. این مذاکرات دیروز، یکشنبه انجام گرفت و امروز هم ادامه خواهد داشت. فردا، سه شنبه در پایتخت عمان دور دیگری از مذاکرات بین وزیر امور خارجه ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ آغاز خواهد شد. سپس مرحله پایانی مذاکرات قرار است در وین برگزار شود که تا ۲۴ نوامبر (۳ آذرماه) می بایست توافقنامه جامع که صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریمها علیه این کشور را مشخص کند، امضاء شود.

مذاکرات هسته‌ای موضوع اصلی مذاکرات روز شنبه «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با همتای آمریکایی وی در پکن و در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام بود.

دیپلمات روسی که با خبرنگار «کامرسانت» صحبت کرده، می‌گوید: «طرف آمریکایی خواستار انجام این رایزنی دوجانبه بود. برای دولت آمریکا به دلایل داخلی بسیار مهم است که مذاکرات هسته‌ای با ایران دقیقا در مهلت تعیین شده (۲۴ نوامبر) به نتیجه برسد. سایر کشورهای عضو گروه ۱+۵ روی تاریخ توافقات چندان تاکید ندارند و برای آنها رسیدن به توافق محکم و قابل قبول برای همه طرفین اهمیت بیشتری دارد، البته همه آنها تلاش دارند تا این توافقنامه در زمان تعیین شده امضاء شود».

جان کری در آستانه مذاکرات هسته ای در مصاحبه‌ای گفته بود که طرفین به توافق هسته‌ای بسیار نزدیک شده اند، ولی هنوز اختلاف نظراتی باقی مانده که باید رفع شود.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه و طرف مذاکره کننده روس هم در وین اعلام کرده بود که همه طرفین با انگیزه مثبت خود را برای دور آخر مذاکرات و رسیدن به توافق آماده کرده اند. وی گفته بود: «من احساس می‌کنم که امکان توافق نهایی بسیار زیاد است. همه طرفین نظرات مضاعفی دارند و ما امیدوار هستیم که توافق نهایی به موقع انجام شود».

منبع خبری روزنامه «کامرسانت» در این رابطه معتقد است: «امکان ندارد بطور قطع از رسیدن به توافق نهایی در فرصت باقی مانده صحبت کرد. هنوز یک مسئله بسیار مهم حل نشده باقی مانده است و آن چگونگی روند لغو تحریم‌ها از ایران است که نیازمند اراده سیاسی لازم برای این تصمیم گیری است. برخی تحریم‌ها یکجانبه هستند و برخی تحریم‌ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته‌اند که روند لغو آنها کمی زمان لازم دارد».

این مقام روس افزود: «در مذاکرات نهایی نظریه مرتبط شدن لغو تحریمها با گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دو گزینه در این رابطه وجود دارد: نخست آنکه بعد از انتشار گزارش بعدی آژانس، بخشی از تحریم‌ها بطور خودکار لغو گردد، یا اینکه طرفین بار دیگر گرد هم جع شده و جزییات اقدامات بعدی را بررسی کنند».

به گفته وی، فعلا که آخرین گزارش آژانس که هفته گذشته منتشر شد رضایت کامل از همکاری ایران را نشان نمی‌داد و اتهاماتی را علیه مقامات تهران در خصوص عدم تمایل آنها به پاسخگویی برخی سئوالات مطرح کرده بود.

این دیپلمات روس در آخر افزود: «طرفین مذاکرات هسته‌ای این مسئله را هم بعید نمی‌دانند که تاریخ جدیدی برای امضای توافقنامه جامع هسته‌ای مشخص گردد. البته این مسئله اصلا نباید یک فاجعه محسوب شود، مسئله مهم آن است که «تندرویان» در کنگره آمریکا از این مسئله یک مشکل نسازند. جان کری هفته قبل تاکید کرد که آمریکا روز تاریخ ۲۴ نوامبر اصرار داشته و تعیین تاریخ دیگری را بررسی نخواهد کرد. البته وی در عین حال اذعان کرده بود که اگر توافقات بموقع حاصل نشود، حل و فصل مسئله «مشکل تر شده، ولی غیرممکن نخواهد بود».

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری