کد خبر: 10198

یک روزنامه صهیونیستی نوشت که مشاور امنیت ملی آمریکا و رئیس تیم مذاکره‌کننده آمریکا در گروه ۱+۵ در دیدار با مقامات اسرائیل گفته بودند که علیرغم تلاش مستمر دیپلماتیک، گمان نمی‌کنند که تا مهلت ۲۴ نوامبر سال جاری میلادی توافق جامع هسته‌ای درباره برنامه هسته‌ای ایران محقق شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، یک هیأت از رژیم صهیونیستی با گروهی از مقامات آمریکایی به ریاست «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی آمریکا حدود ۱۰ روز پیش در واشنگتن دیدار داشتند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص درباره این دیدار نوشت که یکی از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی درباره جزئیات این گفت‌گوها گفت که رایس و «وندی شرمن» که ریاست تیم مذاکره‌کننده آمریکا در گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آْلمان) را برعهده دارد تصریح کردند که علیرغم تلاش مستمر دیپلماتیک، گمان نمی‌کنند که تا مهلت ۲۴ نوامبر سال جاری میلادی توافق جامع هسته ای درباره برنامه هسته‌ای ایران محقق شود.

کوهن به همراه «جرمی ایساکاروف» رئیس بخش استراتژیک وزارت خارجه رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات اسرائیلی که در این گفت‌وگوها شرکت داشتند، اعلام کردند که مدیریت آمریکا در مذاکرات، موضع ایران را سخت‌تر کرده است.

طبق این گزارش، مقامات صهیونیستی به همتایان آمریکایی خود گفته بودند که ایران فکر می‌کند که آمریکا بیش از ایران خواستار رسیدن به توافق هسته‌ای است و بنابراین آنها نمی‌خواهند همین حالا توافق کنند و این مقامات افزودند که «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران می‌خواهد که انعطاف داشته باشد اما رهبر ایران به او چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

با این‌حال، «مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هم موضوعات و هم جزئیات درباره رایزنی‌های اخیر با اسرائیلی‌ها نادرست است.

وی افزود: «هرگونه تلاش برای سوء تعبیر از گفت‌وگوهای سازنده با دوستان اسرائیلی ما درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، ناامیدکننده است.»

مذاکرات سه جانبه میان «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «کاترین اشتون» رئیس‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه (امروز) آغاز شد و فردا نیز ادامه دارد و روز سه‌شنبه هفته جاری، مذاکرات مدیران سیاسی ایران و ۱+۵ به ریاست اشتون در مسقط آغاز می شود.

علیرغم آنکه طرفین اعلام کرده‌اند که به پیشرفت‌هایی در مذاکرات دست یافته‌اند اما همچنین تأکید دارند که شکاف‌ها در خصوص موضوعات کلیدی بر سرجای خود باقی است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری