برخلاف ادعاهای موسسه امنیت و علوم بین‌الملل، انجمن کنترل تسلیحات واشنگتن اعلام کرد که ایران تعهدات خود در قبال توافق ژنو را نقض نکرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، برخلاف ادعاهای موسسه امنیت و علوم بین‌الملل، انجمن کنترل تسلیحات واشنگتن اعلام کرد که ایران تعهدات خود در قبال توافق ژنو را نقض نکرده است.

اندیشکده علوم و امنیت بین‌الملل آمریکا (ISIS) بعد از انتشار گزارش روز جمعه هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد که ایران احتمالاً از طریق افزایش تلاش‌ها برای تولید دستگاهی که بتواند اورانیوم را سریع‌تر غنی‌سازی کند، توافق موقت ژنو را نقض کرده است.

این اندیشکده آمریکایی مدعی شده بود که ایران از زمان گزارش قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه سپتامبر به طور مداوم در تأسیسات تحقیقاتی، سانتریفیوژهای IR-۵ را با گاز اورانیوم طبیعی تغذیه می‌کند.

موسسه علوم و امنیت بین‌الملل آمریکا در تحلیلی مدعی شده بود: ایران احتمالاً توافق موقت را از طریق تزریق گاز اورانیوم طبیعی به سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۵ نقض می‌کند.

با اینحال انجمن کنترل تسلیحات واشنگتن ضمن رد این ادعاها گفت که هیچ نقضی مشاهده نمی‌کند و ادامه داد: هیچ اورانیوم غنی‌شده‌ای از این دستگاه خارج نشده است.

«جوفی جوزف» مدیر سابق عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در دفتر کارکنان شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت که ایران توافق ژنو را نقض نکرده است و تأکید کرد: «نقض تنها در صورتی رخ می‌دهد که ایران، یک مدل جدید سانتریفیوژ را در تأسیسات تحقیقاتی خود معرفی کند و آن را با اورانیوم خوراک‌دهی کند.»

از طرف دیگر «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ضمن رد ادعای موسسه علوم و امنیت بین‌الملل آمریکا در مورد این ادعا که تزریق گاز به دستگاه سانتریفیوژ IR۵ نقض توافق بوده گفت: ایران با این کار نه تعهدات پادمانی و نه برنامه مشترک اقدام را که سال گذشته در ژنو به دست آمد را نقض نکرده است بلکه می‌تواند نه فقط در یک دستگاه بلکه در یک آبشار هم به کرات گاز تزریق کرده و فعالیت تحقیق و توسعه را ادامه دهد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری