کد خبر: 10191

سازمان جاسوسی آمریکا در سالگرد تسخیر لانه جاسوسی بخش‌هایی از اشتباهات تاریخی موجود در فیلم آرگو را در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سرویس جاسوسی آمریکا (CIA) مطالبی را در شبکه جهانی توییتر منتشر کرد که بنابر آنها سازندگان فیلم آرگو بخش‌هایی از این فیلم را اشتباه ساخته‌اند. فیلم آرگو که سال ۲۰۱۲ ساخته شد به موضوع تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ و آزادی شماری از دیپلمات‌های این کشور می‌پردازد. جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ در بخش های کارگردانی، بازیگر، و فیلمنامه‌نویسی به آرگو تعلق گرفت.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته که؛ کاستن از نقش کانادا در نجات این دیپلماتها و صحنه هیجانی تعقیب هواپیما در باند فرودگاه مهرآباد را همه به عنوان بزرگنمایی‌های هالیوودی می دانستند. اما رشته توئیت‌های سیا، بخشهای دیگر از اشتباهات فیلم را افشا کرد:

در فیلم: همگی یکجا و همراه یکدیگر وارد منزل سفیر کانادا شدند. واقعیت: پنچ نفر از آنها در جاهای مختلفی ماندند تا اینکه بعد از مدتی به هم پیوستند.

در فیلم: صرفا یک جاسوس سیا برای آزادی آنها به تهران رفته بود. واقعیت: دو جاسوس سازمان مرکزی اطلاعات برای این کار اعزام شدند.

در فیلم: شش دیپلمات و جاسوس برای بررسی موقعیت فیلم برداری به بازار تهران می روند. واقعیت: به مدت ۷۹ روز از منزل سفیر کانادا خارج نشدند.

هنگام اکران این فیلم «کن تیلور» سفیر کانادا که در آزادی این افراد نقش داشت، گفت که «آرگو» سرگرم کننده، هیجان انگیز بود اما نقش سیا بسیار کمتر از آنچه که در فیلم نشان داده شده است، بود.

در سالهای اخیر پروژه‌های هنری آمریکایی به ویژه در بخش سینما توجه ویژه‌ای به ایران‌هراسی داشته‌اند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری