کد خبر: 10011

رییس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های شایسته جرج جرداق، ارتباط گسترده با علمای شیعه در جهت بررسی و تحلیل آثارش بود که توانست تاثیر فراوانی در انسجام تالیفات وی داشته باشد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی درگذشت جرج سمعان جرداق نویسنده و اندیشمند برجسته مسیحی لبنان را تسلیت گفت.

متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در گذشت مرحوم جرج سمعان جرداق ، ادیب ، نویسنده و اندیشمند برجسته لبنانی موجب تاسف و تاثر گردید.

آقای جرج جرداق ، چهره ادبی و فرهنگی ارزشمندی بودند که بیش از چهار دهه از عمر خود را برای تحقیق و بررسی زندگی و آثار امام علی علیه السلام صرف کرد و کتاب های ارزشمند وی نشانگر ارادت و شیفتگی این اندیشمند فرهیخته به امام اول شیعیان است. ایشان در خصوص دلایل پرداختن و تحقیق درباره امام علی (ع) اعتقاد داشت: «به من پیشنهاد شد درباره دیگران بنویسم، اما من نپذیرفتم چرا که پس از علی(ع) کسی را شایسته نوشتن ندیدم و تصمیم گرفتم جز در مورد علی(ع) ننویسم. انقلاب علی(ع) انقلابی انسانی، اجتماعی ، فکری و فرهنگی بود و من خود را موظف کردم آثار امام علی(ع) را مورد تحقیق و بررسی قرار دهم، او شخصیتی بی همتا و صدای عدالت انسانی است».

مرجوم جرج جرداق، تبحر و تسلط بالایی در نگارش داشت به گونه ای که آثارش همواره اعجاب اساتید و بزرگان ادب و فرهنگ را بر می انگیخت و جوائز فروانی در سطح بین المللی و جهان عرب برای وی به همراه داشت.

او حدود سی جلد کتاب تالیف کرده که از مهم ترین آثار او می توان به کتاب‌های بسیار با ارزش «الامام علی صوت العدالة الانسانیه» و «روائع النهج البلاغه» اشاره کرد.

از دیگر ویژگی های شایسته این چهره فرهنگی، ارتباط گسترده با علمای شیعه در جهت بررسی و تحلیل آثارش بود که توانست تاثیر فراوانی در انسجام تالیفات وی داشته باشد.

این جانب درگذشت این اندیشمند برجسته را به خانواده ایشان، مردم عزیز لبنان، مسیحیان آزاده جهان و اهالی فرهنگ و اندیشه و همه دوستداران وی تسلیت می گویم و برای روح آن مرحوم علو درجات از درگاه خداوند مسالت می کنم.

علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری