پایگاه خبری المانیتور سفیر اسبق آمریکا در چکسلواکی و ونزوئلا را دیپلماتی کهنه‌کار با مأموریت «عادی‌سازی روابط ایران و آمریکا» معرفی کرده است.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، پایگاه خبری المانیتور در گزارشی به معرفی یک دیپلمات کهنه‌کار و بازنشسته آمریکایی پرداخته که طرفدار عادی‌سازی روابط ایران و آمریکا است و تلاش ویژه‌ای در همین


این پایگاه خبری به دیدار ادعا شده حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در ماه گذشته در نیویورک در یک جلسه شام با حضور گروهی برجسته از مقامات پیشین آمریکایی اشاره کرده و این ملاقات ادعاگونه را شاهدی بر «عادی‌سازی بیشتر روابط ایران و آمریکا» گرفته است.

المانیتور در ادامه می‌نویسد: «در صورتی که روند مثبت فعلی ارتباطات آغاز شده پس از روی کار آمدن روحانی ادامه یابد بخشی از آن را باید مدیون ویلیام لوئرس، سفیر اسبق آمریکا در چکسلواکی و ونزوئلا بود.»

به نوشته المانیتور آقای لوئرس در سالهای گذشته همراه با دیپلمات‌های آمریکایی دیگر نظیر «توماس پیکرینگ»، «ویلیام میلر» و «فرانک وایسنر» در تلاش بوده‌اند تا مسیری فرعی برای گفت‌وگوهای مقامات سابق ایرانی و آمریکایی و گردهم آوردن آنها پیدا کنند. المانیتور می‌نویسد برخی از آن مقامات ایرانی، هم‌‌‌اکنون ارتباط‌های نزدیکی با مقامات دولت آقای روحانی، رئیس جمهوری ایران دارند.

لوئرس و سایر سفیران همتای او، چنانکه المانیتور گزارش می‌دهد، در گزارش‌هایی که در رسانه‌ها تا کنون به رشته تحریر درآورده‌اند به تحلیل چشم‌اندازهای روابط بهتر ایران و آمریکا می‌پردازند. لوئرس در آخرین گزارشی که در سایت «ایران پراجکت» نوشته دورنمایی از فرصت‌های ایران و آمریکا برای همکاری در زمینه‌های مختلفی از جمله مبارزه با گروه داعش و ایجاد ثبات در عراق و افغانستان، در صورت حصول توافق جامع هسته‌ای ترسیم می‌کند.

استفان هاینتز، رئیس صندوق «برادران راکفلر» و از اعضای پایگاه خبری «ایران پراجکت» درباره نقش لوئرس در برنامه به اصطلاح عادی‌سازی روابط ایران و آمریکا می‌گوید: «بیل (لوئرس) پیش‌برنده خستگی‌ناپذیر و جدی این فرایند بوده است.»

آقای هاینتز می‌افزاید مسیر توسعه روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا بر اساس تجارب دیپلماتیک سوئرس و همکارانش از تعامل با شوری در دوران جنگ سرد اقتباس شد.

خود سوئرس در گفت‌وگویی در سال گذشته با پایگاه خبری المانیتور درباره علت تمایلش به خدمت در وزارت خارجه آمریکا گفته است: «به وزارت خارجه رفتم چون می‌خواستم با شوروی تعامل کنم. من روسیه و مارکسیسم را مطالعه کردم؛ به خاطر اشتغال ذهنی‌ام به نحوه تعامل بهتر با شوروی، دیپلمات شدم.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در همان سال می‌گوید در حال حاضر در دانشگاه کلمبیا فنون گفت‌وگو با دشمنان آمریکا را تدریس می‌کند.

به نوشته المانیتور، سوئرس در سال ۱۹۹۹ به ریاست سازمانی به نام «انجمن سازمان ملل در آمریکا» می‌رسد؛ در همین زمان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه فعلی ایران نماینده کشورش در سازمان ملل متحد بوده است.

در دوره ریاست سوئرس بر سازمان مورد نظر و حضور ظریف در سمت نمایندگی ایران در سازمان ملل بوده که طرح ایجاد یک کانال غیررسمی برای گفت‌وگوی دوجانبه بین دو مقامات و پژوهشگران سابق دو کشور ایجاد شه و پایگاه «ایران پراجکت» راه‌اندازی شده است.

لوئرس می‌گوید «انجمن سازمان ملل در آمریکا» در آن زمان در تلاش برای حمایت از ایده «گفت‌وگوهای تمدن‌ها» توسط محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت بود و وی در همین راستا در مقام ریاست سازمان مورد نظر از طریق معاون وقتش به نام «سوزانی دی‌مگیو» موفق به ایجاد روابط حسنه با آقای ظریف در آن زمان شد.

هاینترز تصریح کرده او و لوئرس در آن زمان شروع به گفت‌وگو درباره انجام کاری مشترک برای بهبود روابط ایران و آمریکا کرده‌اند و ایده ایجاد کانالی فرعی در آن زمان به ذهنشان خطور کرده است. وی مدعی شده محمد جواد ظریف از حامیان این ایده بوده است.

به گفته هاینتز، گروه مورد نظر تا پیش از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران موفق به برگزاری ۱۲ جلسه با مقامات ایرانی شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری