نیروگاه شهید محمد منتظری اولین نیروگاهی بود که شیر مصرف مازوت آن توسط مراجع قضایی مهر و موم شد. از این اتفاق چیزی نگذشته بود که اراکی ها هم دست بکار شده و با پلمپ کردن شیر مازوت نیروگاه شازند این نیروگاه را نیز مجبور به استفاده از گاز به جای مازوت کردند.

به گزارش قم خبر به نقل از برق نیوز؛ نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان اولین نیروگاهی بود که شیر مصرف مازوت آن توسط مراجع قضایی اصفهان مهر و موم شد.

به گزارش "برق نیوز" از این اتفاق چیزی نگذشته بود که اراکی ها هم دست بکار شده و با مهر و موم کردن شیر مازوت نیروگاه شازند این نیروگاه را نیز مجبور به استفاده از گاز به جای مازوت کردند؛ موضوعی که از آن به ابتکاری برای حل و فصل کردن موضوع آلودگی های اصفهان و اراک ذکر می شود.

منع استفاده از مازوت در نیروگاه های برق

علیرغم اینکه با استدلال های علمی و فنی بارها مشخص شده که نیروگاه های برق تنها دلیل افزایش آلودگی این شهرها نیستند ولی بدلیل بزرگ بودن و در دید بودن نیروگاه‌ها و دود خروجی آنها، افکار عمومی بیشتر آنرا مسبب آلودگی محیط زیست خود می دانند نه خودروها و کارخانجات کوچک و ...

نیروگاه شهید محمد منتظری و نیروگاه اصفهان از دوسال گذشته تاکنون با فشار زیادی از سوی افکار عمومی و اداره محیط زیست اصفهان و شورای شهر روبه رو بود. فشاری که بر اساس یک حدس و گمان به ابزاری برای محدود کردن تولید نیروگاه اعمال می شد. نیروگاه شازند اراک هم مانند نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان با فشار شدیدی در تولید برق با مازوت مواجه بود.

گرچه این کار به دخالتی در صنعت تولید برق می ماند و مراجع تصمیم گیرنده خود به خوبی می دانند این نیروگاه ها با اخذ مجوزهای زیست محیطی اقدام به ساخت این نیروگاه ها کرده و بر این اساس به تولید برق پرداخته اند اما این کار یا برای همیشه به نظریه آلودگی های شهرهای بزرگ توسط نیروگاه ها پایان می دهد یا انرا اثبات می کند که می تواند برای دیگر نیروگاه ها هم بکار گرفته شده و برای همیشه مازوت رو از چرخه تولید برق خارج کنند.

استفاده از مازوت برای نیروگاه های حرارتی نیز اثرات مخربی را پی دارد و میدیران نیروگاهی نیز راغب به استفاده از این سوخت نیستند اما از طرفی فشار وزارت نیرو در تامین برقی مصرفی مردم و کمبود نیروگاه در کشور، و از طرف دیگر کمبود تامین گاز در زمستان و عدم همکاری وزارت نفت با وزارت نیرو در تامین گاز مصرفی نیروگاه ها باعث شده تا از مازوت که دارای آلایندگی بالایی است استفاده شود.

مازوت را می توان قبل از ورود به نیروگاه گوگردزدایی کرد و تا حد زیادی از آسیب های زیست محیطی و آلایندگی آن کاست. پروژه ای که برای وزا ت نفت هزینه بر بوده و ترجیح می دهد این فشار بر وزارت نیرو باشد تا وزارت نفت. امروزه به راحتی می توان مازوت خروجی از پتروشیمی ها را تصفیه کرد و خروجی آن را به خورد نیروگاه ها داد. اما چرا این اتفاق نمی افتد؟

مشعل های مازوت سوز نیروگاه های اصفهان پلمب شد

حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در همین رابطه گفته بود: مشکل دو نیروگاه اصفهان این است که با وجود استفاده از سوخت مازوت بر کنترل آلایندگی مصمم نبودند و در نتیجه استفاده از این سوخت در آلایندگی هوای اصفهان نقش تاثیرگذاری داشتند و بر این اساس در تابستان با همیاری دادستانی اصفهان دستگاه های مازوت سوز پلمب شدند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان به ارائه آماری کلی در این زمینه پرداخت و گفت: بر اساس برآوردهای کارشناسان، پس از تشدید برخورد با صنایع آلاینده اصفهان، کیفیت هوای اصفهان در ۶ ماه نخست سالجاری نسبت به دوره مشابه گذشته، ۲۵ درصد بهبود یافته و این نتیجه تلاش های سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه و همکاری تمام مسوولان استانی به ویژه استاندار و مقامات قضایی استان با اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان است.

این اقدام تعجب برانگیز اداره حفاظت محیط زیست اصفهان حتی محدود به بازه های بالا بودن آلودگی هوا نشده است و تاکید کرد: اداره کل محیط زیست استان اصفهان به هیچ عنوان در قبال آلایندگی این نیروگاه ها مماشات نخواهد کرد و به هیچ عنوان اجازه استفاده مجدد از سوخت آلاینده مازوت را به آنها نخواهد داد.

وی ادامه داد: مصرف برق کشور در تابستان امسال که نیروگاه های اصفهان با کمترین ظرفیت ممکن فعالیت کردند، نشان می دهد که در مدار بودن یا نبودن دو نیروگاه اصفهان در عبور از پیک مصرف برق کشور اثربخش نیست.

لازم به ذکر است قبلا اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان میزان آلودگی ناشی از دو نیروگاه اصفهان را ۹ درصد اعلام کرده بود و معلوم نیست این عدد تا چه حد به واقعیت نزدیک است.

شیر مازوت نیروگاه حرارتی شازند اراک هم مهر و موم شد

استاندار مرکزی در پی تصویب کارگروه کاهش آلودگی هوا، روز پنج شنبه دستور مهر و موم شیرمازوت نیروگاه حرارتی شازند به دلیل ایجاد آلودگی زیست محیطی را صادر کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: استفاده نیروگاه از مازوت خلاف قانون و مصوبه کمیسیون انرژی است. محمدحسن آصفری افزود: نیروگاه شازند به هیچ عنوان نباید از مازوت استفاده کند و این مهم مصوب شده است.

وی بیان کرد: نیروگاه شازند حتی اگر با مشکل مصرف گاز هم مواجه شود نباید روشن شود و این قابل قبول نیست .

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری