کد خبر: 8953

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: ۱۰۰ نقطه تصرف شده از منطقه حفاظت شده "ورجین" شناسایی شده است.

به گزارش قم خبر ؛ محمدهادی حیدرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: ۱۰۰ نقطه تصرف شده از منطقه حفاظت شده ورجین، شناسایی شد که از این مجموع، ۴۲ پرونده قضایی در خصوص زمین‌خواری تشکیل و هفت مورد تخریب و رفع تصرف صورت گرفته است، این در حالیست که روز شنبه نیز چهار مورد دیگر نیز قلع و قمع می‌شوند.

حیدرزاده تصریح کرد: ۴۲ پرونده نیز دستور قضایی برای رفع تصرف دارند.

وی ادامه داد: نقشه مستثنیات و اراضی ملی نیز به زودی از هم تفکیک خواهد شد و بنابر آن با استفاده از جی‌پی‌اس یک گروه ویژه از اداره کل محیط زیست استان تهران بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی، فرمانداری شمیرانات و قوه قضاییه این کار را انجام خواهند داد.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران در ادامه اظهار کرد: هر پلاکی که رفع تصرف می‌شود، تابلویی نصب و اعلام می‌شود که این اراضی ملی است و کسی حق تصرف مجدد به آن را ندارد. یگان ویژه‌ای هم برای حفاظت از اراضی آزاد شده تشکیل می‌شود تا از تصرف مجدد آن جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه همگام با اداره کل محیط زیست استان تهران برای همه پرونده‌ها شعبه ویژه تشکیل داده است، گفت: یک روز در میان جلسه‌ای با مسوولان قوه قضاییه در استان تهران و شمیرانات برگزار می‌کنیم تا میزان پیشرفت پروژه قلع و قمع و آزادسازی اراضی را رصد کنیم.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران ادامه داد: تعدادی از پرونده‌هایی که قبلا روند قضایی آن طی شده بود به دستور جدید نیاز داشت که قوه قضاییه خارج از نوبت این پرونده‌ها را بررسی کرد.

حیدرزاده درخصوص ارائه نقشه مستثنیات به سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: به طور کلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری باید نقشه این اراضی را تهیه کند و امیدواریم در این باره هرچه سریع‌ اقدام کنند، اما باید این مساله را به صورت ریشه‌ای حل کنیم و مالکیت مناطق و نظارت بر آن را به سازمان محیط زیست واگذار کنیم.

وی افزود: در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست لایحه‌ای به مجلس ارائه کرده است که امیدواریم این مشکل با کمک مجلس رفع شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری