منابع هندی اعلام کردند هند ۴۰۰ میلیون دلار پول نفت ایران را در قالب توافق موقت ژنو پرداخت خواهد کرد.

به گزارش قم خبر ، تسنیم به نقل از رویترز، منابع آگاه گفتند، هند قصد دارد ۴۰۰ میلیون دلار از بدهی های معوق خود به ایران را در قالب توافق موقت ژنو پرداخت نماید.
ایران و گروه ۱+۵ پس از آنکه نتوانستند تا ۲۰ جولای به توافق جامعی بر سر برنامه هسته ای برسند، موافقت کردند توافق ۶ ماهه موقت را تا ۲۴ نوامبر تمدید نمایند.
در مقابل ادامه محدود شدن برنامه هسته ای ایران، این کشور در طی دوره ۴ ماهه تمدید شده، باید به ۲.۸ میلیارد دلار دیگر از دارایی های بلوکه شده اش دسترسی پیدا کند. این علاوه بر ۴.۲ میلیارد دلار قبلی ای است که در فاصله ماه های ژانویه تا جولای به ایران پرداخت شده است.
تهران قبلا یک میلیارد دلار از این مبلغ را از ژاپن دریافت کرده است.
یک منبع مطلع گفت: «من فکر می کنم پرداخت به دولت ایران تا روز جمعه یا دوشنبه انجام خواهد شد، زیرا رزرو بانک هند باید نرخ دلار را اعلام کند و دلارهای لازم را برای انجام پرداخت های بیشتر خریداری نماید.»
این منابع به دلیل حساسیت موضوع نخواستند نامشان فاش شود. پرداخت ها با استفاده از یک مکانیزم از پیش موجود انجام خواهد شد که قبلا برای انجام تراکنش هایی به ارزهای مختلف توسط رزرو بانک هند ایجاد شده است.
روزرو بانک هند، با استفاده از پول های دریافتی از پالایشگاه ها، دلارهای لازم را از تجار مجاز خریداری خواهد کرد. رزرو بانک هند پس از تایید اینکه ایران آخرین پرداخت را از ابوظبی به درهم دریافت نموده است،دستور خواهد داد تا دلارها به حساب افتتاح شده نزد بانک مرکزی امارات واریز شود.
به گفته منابع مطلع، بر اساس برنامه ریزی انجام شده، شرکت های مانگالور، اسار اویل، ایندین اویل و هندوستان پترولیوم، به ترتیب حدود ۱۸۳، ۱۷۲، ۴۱ و ۴ میلیون دلار در این پرداخت بدهی سهم خواهند داشت.
هند، بزرگترین مشتری نفتی ایران پس از چین در نه ماهه نخست امسال، ۳۸ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل از این کشور نفت وارد کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری