وزیر بهداشت گفت: تا یکسال آینده کمبود تخت آی‌سی‌یو برطرف می‌شود و در تهران از بخش خصوصی، بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح خرید خدمت می‌شود که از فضای آنها برای بستری استفاده شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم روز بهورز گفت: مردم از کیفیت درمان راضی هستند چرا که می‌دانند تشخیص‌ها و درمان‌ها علی‌رغم تهدیدها و تحریم‌ها به خوبی انجام می‌شود اما از نظر کیفیت خدمات، معطل شدن بیماران به هنگام وقت گرفتن، سالن‌های انتظار، زمانی که پزشکان اختصاص می‌دهند، وضعیت پذیرش در پاراکلینیک و آزمایشگاه‌ها راضی نیستند.

وی ادامه داد: راه حل این موضوع حضور بخش خصوصی است که باید این اعتبارات را در نظام سلامت سرمایه‌گذاری کنند.

هاشمی گفت: بنابراین به بخش خصوصی، بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح اعلام کرده‌ایم اگر تخت و فضای اضافی دارند دولت می‌تواند از آنها خرید خدمت کند و بیماران را بستری کند.

وی افزود: مردم نباید روی زمین بمانند و اگر این بیمارستان‌ها جای خالی دارند بیماران می‌توانند در آن بخش‌ها بستری شوند، چاره درد توسعه خدمات است اما نمی‌توان همیشه به صورت دولتی خدمات ارائه کرد.

وی ادامه داد: بازسازی خانه‌های روستایی که به ۲ هزار واحد می‌رسد، توزیع مکمل‌های دارویی و غذایی و اضافه شدن بیش از ۷۰۰ پزشک طی ماه‌های گذشته به روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر باعث شد تا کمبود پزشکان به کمتر از انگشتان دست برسد.

وی در مورد طرح واکسیناسیون گفت: این طرح کامل نیست و ممکن است بسیاری از بیماری‌ها را پوشش ندهد اما در ۲-۳ دهه آینده گام بزرگی خواهیم برداشت تا به تدریج در راستای اقتصادی مقاومتی، واکسن‌ها افزایش یابند.

وی بر ماندگاری پزشکان در مناطق محروم تأکید کرد و گفت: این پزشکان در روستاها با آداب و فرهنگ آنها آشنا هستند و می‌توانند به بیماران رسیدگی کنند.

وی افزود: در حاشیه شهرها ۹ میلیون نفر زندگی می‌کنند که با جمعیت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری ساماندهی خواهند شد و قرار است با همکاری بیمه و سایر سازمان‌ها به سمتی برویم که خرید خدمت کنیم.

وی نقش بهورزها را به دلیل حضور فعالشان کلیدی دانست و گفت: باید بهورزها را در شهرها هم داشته باشیم و دانش آنها باید ارتقاء یابد.

وزیر بهداشت افزود: پس از ۳۵ سال مشکل نیروی متخصص در مناطق محروم را برطرف خواهیم کرد چرا که هم‌اکنون در پذیرش مناطق اختلاف وجود دارد و می‌توانیم آن را در روستاها و مناطق محروم اجرا کنیم تا از این طریق بومی‌گزینی را در همه رشته‌ها داشته باشیم، از این طریق مهارت بهورزها افزایش خواهد یافت.

هاشمی در پاسخ به اینکه با ابلاغ کتاب تعرفه‌گذاری خدمات گروه‌های غیرپزشکی و پرستاران معترض شده‌اند، گفت: در اینکه همه گروه‌های پزشک و پرستار دیده شده‌اند تردیدی نیست اما برخی از دوستان می‌خواهند همه مشکلات در یک روز و یکسال حل شود؛ دولت اهدافی را دنبال می‌کند و به دنبال افزایش بی‌جهت حقوق نیست.

وی ادامه داد: ما از آبروی دولت و مجلس و پول مردم هزینه می‌کنیم، پس هدف‌گذاری‌مان درست است و به دنبال آن هستیم تا برخی رشته‌ها که به دلیل بی‌عدالتی‌ها در حال انقراض هستند در برخی درون‌رشته‌ای‌ها را اصلاح کنیم.

وی گفت: با قانون گریزی در جامعه پزشکی به دلیل بی‌توجهی تصمیم‌گیران مواجه بوده‌ایم به طوریکه برخی خدمات تعرفه نداشته‌اند و برخی اسماً تعرفه داشته‌اند. هدف مهم برگشت اخلاق و رعایت قانون است.

هاشمی ادامه داد: همه گروه‌ها در تعرفه گذاری جدید دیده می‌شوند بنا نیست در طرح تحول سلامت به دنبال طایفه‌گری و صنف‌گرایی باشیم.

وی در مورد کارانه گروه‌های پزشکی گفت: گروهی را مسئول کرده‌ایم تا کارانه‌ها را بررسی کنند اما به طور کلی کارانه پزشکان به بیش از دو برابر می‌رسد. این در حالی است که قبلاً هم کارانه وجود داشته اما از مسیر غیر قانونی دریافت می‌شده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: اجرای تعرفه‌گذاری، پرداخت از جیب مردم را کاهش می‌دهد، گاهی ما خود را به غفلت می‌زنیم و اتفاقات ناپسندی رقم می‌خورد، برای مثال تعرفه جراحی را سال‌ها ثابت نگه داشتیم در نتیجه بازار سیاه ایجاد شد و افراد فرصت طلب نیز از شرایط سوء استفاده کردند.

وزیر بهداشت گفت: تأمین نیروی انسانی مهمترین اولویت است که مجلس اعتبارات آن را می‌بیند و اگر سازمان مدیریت موافقت کند، کمبود نیروها که زیاد است، برطرف خواهد شد.

وی گفت: وجود قانون، ضرورت امروز جامعه ماست که باعث می‌شود آرامش حاکم شود.

هاشمی گفت: ارقام بودجه بهداشت قابل مقایسه با درمان نیست چون خدمات درمان گران‌تر است اما اجازه نمی‌دهیم ارقام بودجه و پرسنل بهداشتی در خدمت سایر بخش‌ها گرفته شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری