توزيع گوشي Galaxy S۵ و انتشار نسخه آزمايشي Windows ۱۰ و اعلام توزيع قريب الوقوع Galaxy S۶ در بازارهاي منطقه شرق آسيا در ماه هاي اخير موجب شد که بازار گوشي موبايل، تبلت و بازي هاي اندرويدي سازگار با ويندوز ۹ و ۱۰ به شدت شاهد نوسان بوده و معاملات گوشي و... شاهد رکود بي سابقه اي شود.

به گزارش قم خبر ، فروشنده گوشي در بازار علاءالدين تهران اين وضعيت را بي سابقه دانسته و مي گويد: گوشي هايي که در هنگ کنگ توزيع شد و روز بعد سر از بازار ايران درآورد سازگار با نسخه ويندوز اندرويدي نسخه ۷ و قبل از آن است و برخي از گوشي ها قابليت سازگار شدن با ويندوز ۸ (Windows ۸) را هم دارد اما با شايعه انتشار نسخه ۹ و ۱۰ ويندوز بسياري از مدل هاي گوشي اندرويد عملاً از بازار حذف شده و خسارات بي سابقه اي به واردکنندگان، فروشندگان و مصرف کنندگان وارد کرده است که به نظر مي رسد اکنون زمان ورود دولت به بازار (موبايل و...) است تا از ضرر و زيان بيشتر به اين بخش از اقتصاد ملي جلوگيري کند.

وي افزود: حتي مدل هاي قديمي تر هم از اين موج ناسالم واردات گوشي هاي جديد و توزيع و جمع آوري شدن آن ها دچار ضرر و زيان شده و شوک قيمتي به تمام برندهاي مشهور و پرطرفدار وارد شده است.

اين فروشنده اقتصاد گوشي موبايل، تبلت، نرم افزارهاي ست گوشي و بازي هاي اندرويدي را حدود ۱۰ درصد گردش مالي بازار IT دانست و ادامه داد: بازار IT در تمامي دنيا کاملاً تحت کنترل بوده اما در ايران کاملاً از کنترل خارج است لذا اين بازار و معاملات آن همواره بر اقتصاد ملي تأثير منفي و مثبت داشته لذا بايد مانند همه دنيا دولت کنترل ورود و صادرات آيتم هاي اين بازار يعني گوشي، تبلت، بازي و... را در اختيار داشته و بخش خصوصي (بازار) را در بازار جهاني IT هدايت کند.
منبع: خراسان

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری