کد خبر: 8421

در راستای توافق ژنو بناست ۲.۸ میلیارد دلار در قالب ۶ قسط به حساب ایران واریز شود و طبق زمان بندی این توافق ۱۸ مهرماه موعد واریز قسط چهارم به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار بود این درحالی است که هنوز بانک مرکزی دریافت قسط سوم را تایید نکرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، تیم مذاکره کننده ایرانی در راستای مذاکرات با ۱+۵ طی ماه های گذشته با غرب به توافق رسید که در ابتدا ۴.۲ میلیارد دلار از دارایی های نفتی ایران که در کشورهای غربی در پی تحریم ها بلوکه شده بود در قالب چند قسط آزاد شود و در اختیار ایران قرار گیرد.

بعد از اتمام سررسید قسط های ۴.۲ میلیارد دلاری و ادامه مذاکرات ایران با ۱+۵ توافق دیگری انجام شد با این محور که ۲.۸ میلیارد دلار دیگر از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شود اما اینبار در قالب ۶ قسط.

برهمین اساس قرار بر این شد تا ۲.۸ میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی کشور در شش قسط آزاد شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد. آنطور که در مذاکرات توافق شده بناست مبلغ دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده در چهار قسط ۵۰۰ میلیون دلاری و دو قسط ۴۰۰ میلیون دلاری در فواصل زمانی حدود سه هفته ای آزاد و در اختیار ایران قرار دهد.

آنطور که در زمان بندی توافق دوم ژنو قید شده ۲۶ شهریور ماه مصادف با ۱۷ سپتامبر موعد دریافت سومین قسط ۲.۸ میلیارد دلاری به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار بود که می بایست آزاد می شد و در اختیار ایران قرار می گرفت اما از آنجایی که بانک مرکزی تا کنون دریافت این قسط را تایید نکرده نمی توان درباره واریز یا عدم واریز آن قضاوتی کرد چراکه ممکن است ایران برای دریافت این قسط درحال انجام امور مقدماتی و تعیین کشورهای مقصد باشد.

اما گذشته از قسط سوم باید اشاره ای داشت که ۱۸ مهرماه (۱۰ اکتبر ۲۰۱۴)یعنی روزی که گذشت طبق زمان بندی توافق ژنو موعد دریافت قسط چهارم به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار بود که باید منتظر بمانیم طی روزها و به احتمال قوی هفته های آتی تاییدیه بانک مرکزی را برای دریافت این قسط بخوانیم.

در زمان بندی توافق ژنو بناست دو قسط پایانی ۲.۸ میلیارد دلار به ترتیب با مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار و ۴۰۰ میلیون دلار در روز ۱۲ آبان ۱۳۹۳ (۳ نوامبر ۲۰۱۴) و روز دوم آذر ۱۳۹۳ (۲۳ نوامبر ۲۰۱۴) سررسید شود.

به گزارش تسنیم با احتساب دریافت ۴.۲ میلیارد دلار در توافق اول و یک میلیارد دلار در توافق دوم باید اعلام کرد که تاکنون ۵.۲ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری