کد خبر: 8233

شرکت نفتی اِنی ایتالیا در گزارشی اعلام کرد روسیه با صادرات ۲۰۶ میلیارد و ۵۳۰ میلیون مترمکعب گاز در رده اول فهرست بزرگترین صادرکنندگان گاز جهان قرار دارد.

به گزارش قم خبر ؛ ایسنا به نقل از ایتارتاس خبر داد، روسیه همچنین به لحاظ تولید گاز نیز با تولید ۶۵۷ میلیارد و ۶۶۰ میلیون متر مکعب و اختصاص ۱۹.۲ درصد تولید گاز جهان به خود، پس از آمریکا در رده دوم قرار دارد. تولید گاز آمریکا در سال ۲۰۱۳ معادل ۶۷۳ میلیارد و ۵۱۰ میلیون متر مکعب بوده است.

در بخشی از این گزارش که به نظر می‌آید اشتباه باشد شرکت اِنی ایران را با صادرات روزانه ۱۲۸ میلیارد و ۸۰ میلیون متر مکعب گاز در رده دوم بزرگترین صادرکنندگان گاز جهان و نروژ را با صادرات روزانه ۱۰۳ میلیارد و ۷۷۰ میلیون متر مکعب در رده سوم معرفی کرده است.

روسیه همچنین به لحاظ ذخایر گاز طبیعی جهان با ۴۹ تریلیون و ۵۴۱ میلیارد متر مکعب(۲۴.۴ درصد ذخایر گاز جهان) در رده اول و ایران و قطر به ترتیب با ۳۳ تریلیون و ۹۴۸ میلیارد مترمکعب و ۲۴ تریلیون و ۹۳۶ میلیارد متر مکعب در رده های دوم و سوم قرار دارند.

از حیث تولید نفت خام روسیه با تولید روزانه ۱۰ میلیون و ۸۷۷ هزار بشکه پس از عربستان که روزانه ۱۱ میلیون و ۵۶۶ هزار بشکه تولید دارد، در رده دوم قرار دارد.

در زمینه ذخایر بزرگ نفت خام جهان، ونزوئلا با در اختیار داشتن ۱۸ درصد ذخایر جهان در رده اول، عربستان با ۱۶.۲ درصد دوم و کانادا با ۱۰.۴ درصد ذخایر در رده سوم هستند. در این فهرست روسیه با در اختیار داشتن ۴.۸ درصد ذخایر جهان در رده هشتم قرار گرفته است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری