کد خبر: 8203

ای کاش مرکز آمار ابتدا به جای بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی را اعلام می‌کرد؛ شاید مرکز آمار تحت فشار باشد، البته این مسأله در قبل نیز وجود داشته است.

به گزارش قم خبر ، دکتر خلیل سعیدی در گفتگو با «نسیم» در خصوص دلایل اعلام نشدن نرخ رشد اقتصادی از سوی مرکز آمار گفت: مرکز آمار به استناد ماده ۵۴ برنامه پنجم توسعه باید نرخ رشد اقتصادی را اعلام کند، در هرحال من نمیدانم چرا مرکزآمار نرخ رشد اقتصادی را اعلام نمی کند،شاید ملاحظاتی در این باره وجود دارد که آمار بانک مرکزی قبل آمار مرکزآمار اعلام شد.

معاون سابق مرکز آمار درباره اینکه آیا احتمال تحت فشار بودن مدیران مرکز آمار برای بالا نگه داشتن نرخ رشد اقتصادی هست یا نه؟ گفت: ممکن است، نمی‌دانم. البته فشار همواره در دوره های نیز وجود داشت، به عنوان مثال قبل از دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نرخ رشد اقتصادی به موقع اعلام نمیشد؛ چرا که نرخ رشد منفی بود، و فشار براین بود که نباید فعلا نرخ رشد اقتصادی اعلام شود.

وی به اعتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی نرخ رشد اقتصادی بهار امسال با واقعیت جامعه زیاد منطبق نیست و به اعتقاد برخی از اقتصاددانان بیشتر شبیه به یک افسانه است گفت: نرخ رشد ۴.۶ درصدی افسانه نیست. اگر مرجع رسمی امار، آمار را اعلام کند اصولا نباید مورد خدشه قرار بگرید.،درست است که آمار را بانک مرکزی اعلام کرده و آمار رسمی را باید مرکزآمار اعلام کند، اما باید توجه داشت که آمار رسمی نباید به هیچ وجه مورد خدشه قرار گیرد. وی تاکید کرد: ای کاش از همان ابتدا مرکزآمار به عنوان مرجع رسمی انتشار آمارهای ملی ، به جای بانک مرکزی نرخ رشد را اعلام می‌کرد تا هیچ شبه ای در این باره در آینده بوجود نیاید.

وی گفت: در بحث آمار باید شفا‌ف‌سازی صورت بگیرد که متأسفانه ما در کشور چینین چیزی را نداریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری