کد خبر: 8126

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت: برخی قانون کار را مانع تولید و اشتغال می‌دانند و برخی مواد قانون کار را به بهانه امنیت شغلی هدف قرار داده‌اند اما بسیاری موارد هست که در اولویت اصلاح قرار دارد.

به گزارش قم خبر ؛ رحمت‌‌الله پورموسی در گفت‌وگو با فارس، درباره مسئله اصلاح قانون کار اظهار داشت: قانون کار قانون حداقل‌ها و برگرفته از قانون اساسی کشور است و ممکن است که نیاز به اصلاح داشته باشد اما باید در این زمینه به سراغ اولویت‌ها برویم.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور افزود: عده‌ای، قانون کار را مانع تولید و اشتغال می‌دانند در صورتی که موانع دیگری در این زمینه هست که برطرف کردن آنها اولویت دارد.

وی اضافه کرد: الان عد‌ه‌ای افراد، برخی از مواد قانون کار را به بهانه امنیت سرمایه‌گذاری و امنیت شغلی هدف قرار داده‌اند که متأسفانه ضرر آن متوجه جامعه کارگری خواهد شد.

پورموسی با اشاره به تحقیقی که چندی پیش توسط جهاد دانشگاهی انجام شد، اضافه کرد: در این تحقیق ۲۰ مؤلفه مؤثر که مانع اشتغال و تولید است بررسی شد و در نتیجه آن قانون کار به عنوان آخرین عامل مانع اشتغال معرفی شد و این نشان می‌دهد که بسیاری از مسائل است که اصلاح آنها در اولویت است.

این فعال کارگری با بیان مثالی گفت: در سال ۸۷ در اجرای مسئله اصلاح الگوی مصرف، دولت وقت از تولید نان صنعتی حمایت کرد و شرایط ویژه‌‌ای را برای تولیدکنندگان نان صنعتی در نظر گرفت که بسیاری از افراد هزینه‌های زیادی برای تأسیس این گونه واحدهای تولیدی انجام دادند اما پس از پایان دولت دهم این دولت تصمیم دیگری گرفت و این بی‌ثباتی سیاسی موجب بسیاری از مشکلات برای تولید و اشتغال شد.

وی از سیستم ناصحیح مالیاتی، نظام بانکی، ورود کالای چینی و اتباع بیگانه به عنوان موانع اشتغال یاد کرد و گفت: هرگاه این مسائل حل شد می‌توانیم به اصلاح قانون کار بپردازیم.

پورموسی با تأکید بر اینکه اصلاح قانون کار باید در فضای سه‌جانبه و با مشارکت کارگر، کارفرما و دولت انجام شود، ادامه داد: در دولت قبل ما نظر و پیشنهاد خود را برای اصلاح قانون به دولت دادیم اما در نهایت وزارت کار همان پیش‌نویس اولیه خود را به مجلس فرستاد که البته در کمیسیون اجتماعی جلوی آن گرفته شد.

این فعال کارگری تصریح کرد: الان اصلاح قانون کار با پیشنهاد تغییر برخی از مواد آغاز شده البته مسئولان دولتی می‌گویند تا وقتی که توافق کامل با شرکای اجتماعی انجام نشود اقدام به اصلاح نمی‌کنیم اما به طور کلی در شرایط فعلی نیاز به اصلاح وجود ندارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری