کد خبر: 7042

وزیر نیرو با بیان اینکه در مصرف آب با یکدیگر مسابقه گذاشته ایم گفت: با تصمیم شورای‌ عالی آب، استفاده از منابع آب زیرزمینی ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، حمید چیت چیان گفت: در سال‌های اخیر متوسط میزان بارش در کشور از ۲۵۰ میلی‌متر به ۲۴۲ میلی‌متر کاهش یافته که این یک هشدار جدی در بخش آب است. ما در از بین بردن منابع آب در همه بخش‌ها با یکدیگر مسابقه گذاشته‌ایم و روز به روز در بدتر شدن وضعیت گام برمی‌داریم؛ بنابراین باید تجدیدنظر جدی در نحوه مصرف منابع آب داشته باشیم.

وزیر نیرو اظهارداشت: با تصمیم اعضای شورای‌ عالی آب، استفاده از منابع آب زیرزمینی ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. وی ادامه داد: پیش از این ما در کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب منابع آب تجدیدشونده داشتیم که این رقم هم‌ اکنون به ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کاهش یافته، اما در مقابل جمعیت و مصارف ما افزایش داشته و بخش کشاورزی و صنعت نیز در حال توسعه است.

چیت‌ چیان با بیان اینکه به‌ ازای هر فرد ایرانی در سال، ۱۵۵۰ مترمکعب آب تجدیدشونده وجود دارد بیان داشت: این سرانه در جهان به‌ طور متوسط ۶۴۰۰ مترمکعب است و اگر در منطقه‌ای سرانه آب تجدیدشونده کمتر از ۱۷۰۰ مترمکعب باشد، آن منطقه با بحران آب مواجه است.

وی تصریح کرد: ما از بیان مشکل کم‌آبی اکراه نداریم چرا که برای حل مشکل یاری و همراهی همه اقشار جامعه نیاز است. وزیر نیرو گفت: اگر یک منطقه از مجموع منابع تجدیدشونده خود ۲۰ تا ۳۰ درصد برداشت کند، در آن منطقه ناپایداری منابع آب وجود دارد و ما اکنون از مجموع ۱۲۰ میلیارد مترمکعب منابع آبی، از ۹۶ میلیارد مترمکعب استفاده می‌کنیم که معادل ۸۰ درصد منابع تجدیدشونده است.

وزیر نیرو با انتقاد از پایین بودن تعرفه و قیمت غیراقتصادی آب درباره بحران آب تهران گفت: در سدهایی که در سمت شرق تهران قرار دارند، وضعیت بحرانی است و از طرفی بارش در تهران ۳۵ درصد کاهش یافته است.

چیت چیان ادامه داد: بیشتر همت مدیران بخش آب در سال‌های گذشته در بخش آب سطحی صرف شده و آب‌های زیرزمینی مورد غفلت قرار گرفته است؛ در حالی که منابع زیرزمینی ۵۴ درصد آب کشور را تامین می‌کنند که باید دستکم نیمی از اقدامات و اعتبارات به این بخش اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: سالانه ۷ تا ۸ میلیارد مترمکعب آب بیشتر از ظرفیت دینامیک منابع آب زیرزمینی برداشت می‌شود و این کاهش مصرف ضروری است؛ اگرچه برخی از این منابع به‌ دلیل فشرده‌ شدن لایه‌های زمینی دیگر قابل احیا نیستند.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت حضور بخش خصوصی در بخش آب تاکید کرد: منابع دولتی برای اجرای طرح‌ها محدود است، اما مجلس در تبصره ۱۱ قانون بودجه تدبیری به خرج داده تا بر اساس آن، امکان حضور بهتر بخش خصوصی فراهم شود.

چیت چیان خطاب به کشاورزان گفت: کشاورزان عزیز در تمامی استان‌ها باید استفاده صحیح از منابع را جدی بگیرند؛ البته کاهش مصرف آب به معنای کاهش تولید در کشاورزی نیست، چرا که با بالا بردن بازده آب می‌توان محصول بیشتری برداشت کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری