وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه ایران علاقمند به صادرات مواد لبنی، غذایی، سبزیجات و میوه است گفت:روسیه در احداث خطوط راه آهن جدید و برقی کردن بخش هایی از آن در ایران همکاری می کند که این طرح ها حدود ۷۰ میلیارد یورو برآورد می شود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، بیژن زنگنه در مراسم امضای یادداشت تفاهم یازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری تجاری و اقتصادی ایران و روسیه گفت: روسیه ظرفیت بزرگی در زمینه نفت ، گاز ، برق ، فناوری و تامین کالاهای اساسی برای ایران دارد.

وی گفت : ما نیز در اجرای طرح ها و واردات و صادرات کالاها و خدمات ، محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی مایل به همکاری با روسیه هستیم .

وزیر نفت افزود: در این یادداشت تفاهم به این موضوعات اشاره و زمان بندی مشخصی برای به نتیجه رسیدن آنها تعیین شده است .

زنگنه گفت: حمل و نقل سریع و آسان بویژه برای کالاهای فاسد شدنی از تقاضاهای صادرکنندگان ایرانی است .

وزیر نفت افزود : درخصوص مسائل گمرکی ، استانداردها ، بیمه و روادید در این یادداشت مباحث خوبی برای رسیدن به نتیجه نهایی مطرح شده است .

وی گفت: همچنین نقش مهمی برای نهادهای بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی در این یادداشت تنظیم شده است .

نوواک وزیر انرژی روسیه نیز در این مراسم کمیسیون امسال را در سطح خیلی بالا توصیف کرد وگفت : صد نماینده از چهل شرکت روسی در این کمیسیون شرکت کرده اند .

وی با تاکید بر ضرورت گسترش روابط دو کشور افزود: بحث انرژی ، حمل ونقل ، صنعت ، خدمات فنی و ماشین سازی اساس همکاری اقتصادی دو کشور است .

وزیر انرژی روسیه ، بازار ایران را برای روسیه از نظر استخراج هیدرو کربورها مناسب ارزیابی کرد و گفت : اگر برخی محدودیت های قانونی در ایران وجود نداشته باشد تحرک عظیمی در مشارکت در بخش نفت و گاز ایران ایجاد خواهد شد .

نوواک با بیان اینکه روس ها علاقه مند به ایجاد نیروگاههای جدید در ایران هستند گفت : اینکه ایران مایل است ۲۰ نیروگاه اتمی در آینده بسازد برای ما جالب توجه است .

وی افزود: روسیه علاقه مند به همکاری در بخش حمل و نقل و ذوب فلزات در معادن مواد اولیه است و ۵۰ شرکت روسی آمادگی ورود به این طرح ها را در ایران دارند .

وزیر انرژی روسیه گفت : در یادداشت تفاهم امروز در تفاهمی با توانیر ، در مدت ۵ سال واحدهای جدید تامین برق در ایران ساخته می شود که شامل احداث ۱۰ نیروگاه حرارتی و مشارکت در احداث خطوط انتقال نیرو است .

وی افزود: شرکت های متحده هوایی روسیه علاقه مند به ارسال هواپیمای توو ۲۰۴( تی یو) و تولیدی قطعات آن در ایران هستند .

نوواک گفت : در خصوص استحصال آلومینا نیز در ایران توافق شد و صادرات خودرو نیز از علاقه مندی های شرکت های روسی است .

وزیرانرژی روسیه اضافه کرد: مسایل بانکی و انتقال وجوه برای مبادله کالاها قابل حل است .

وی با بیان اینکه ایران علاقه مند به صادرات مواد لبنی، غذایی، سبزیجات و میوه است گفت : روسیه در احداث خطوط راه آهن جدید و برقی کردن بخش هایی از آن در ایران همکاری می کند که این طرح ها تا حدود ۷۰ میلیارد یورو برآورد می شود .

وزیر انرژی روسیه گفت : شرکت اورال واگن در خصوص ارسال واگن و تجهیزات در حد یک میلیارد دلار در سال اعلام آمادگی کرده است .

وی افزود: مرکز تجارت مناطق روسیه برای همکاری بیشتر با ایران فعال شده است و تا پایان سال هیات هایی از استانهای مختلف روسیه به ایران سفر می کنند .

نوواک گفت: روسیه علاقه مند به واردات محصولات کشاورزی از ایران و صادرات کودهای شیمیایی است .

وی در پاسخ به سوالی در خصوص امنیت هواپیمایی توپولف گفت : ما آماری از سقوط توپولف در ایران نداریم اما این نوع هواپیما مطمئن ترین هواپیما در ۳۰ سال گذشته در روسیه بوده است .

نوواک افزود : بحث ما برای صادرات به ایران هواپیمای جدیدی است که از نظر کیفی و امنیتی خود را نشان داده است .

همچنین تفاهم نامه احداث شرکت کود شیمیایی هرمز و همچنین توافق اکتشاف پهنه سیرجان - جیرفت به مساحت سه هزار کیلومتر مربع و تفاهم نامه نشست کارگروه همکاریهای صنعتی ،معدنی و تجاری نیز بین دو طرف ایرانی و روسی امضاء شد .

امضای یادداشت تفاهم بین ایران و روسیه

یادداشت تفاهم یازدهمین اجلاس کمیسیون دائمی همکاریهای تجاری و اقتصادی ایران و روسیه بین وزیر نفت کشورمان و وزیر انرژی روسیه امضاء شد .

این یادداشت تفاهم در زمینه همکاری های صنعتی ، معدنی ، تجاری ، کشاورزی ، گردشگری ، فناوری ، امور مرزی و انرژی امضاء شد .

بر اساس این یادداشت تفاهم دو طرف تصمیم گرفتند با همکاری بانک های مرکزی تبادلات خود را با استفاده از پول ملی کشور انجام دهند .

زنگنه وزیر نفت گفت: امیدواریم با اجرای تفاهمات ،حجم مبادلات دو طرف از یک و نیم میلیارد دلار کنونی در دو سال آینده ۱۰ برابر شود .

نواک وزیرانرژی روسیه با بیان اینکه تحریم ها بر مناسبات دو کشور تاثیری نداشته است گفت : قبل از تحریم های روسیه این کشور برخی کالاها را از اتحادیه اروپا وارد می کرد که هم اکنون می تواند آنها را از ایران وارد کند و این امر باعث افزایش تبادلات خواهد شد .

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری