کد خبر: 6094

در یک ماه گذشته(از ۱۵مرداد تا ۱۵ شهریور)آن‌طور که آمار می‌گوید، خودروهای پراید ۱۳۱، پژو ۴۰۵ مدل SLX، پارس مدل ELX، پژو ۲۰۶ در مدل V۸ و تیپ ۵ و همچنین سمند سورن با کاهش قیمت در بازه زمانی موردنظر مواجه شده و در عوض، مدل GLX پژو ۴۰۵ و پارس سال و همچنین سمند در مدل‌های LX و EF۷ رشد قیمت را تجربه کرده‌اند.

قیمت خودروهای داخلی چه تغییری کرده؟

به گزارش قم خبر به نقل از دنیای اقتصاد، این در شرایطی است که تندر-۹۰ و رانا توانسته‌اند خود را از موج تغییرات در امان نگه دارند، چه آنکه در بازه زمانی تحت بررسی، این دو تغییر خاصی را در قیمت به خود ندیده‌اند. بر این اساس، طی نیمه مرداد تا نیمه شهریور، تندر-۹۰ مدل E۲ روی ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثابت مانده و رانا نیز توانسته قیمت ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خود را حفظ کند.

هرچه تندر و رانا روزهای با ثباتی را در یک ماه اخیر پشت‌سر گذاشته‌اند، پژو ۴۰۵ پر نوسان بوده و قیمت آن مدام بالا و پایین شده است. این خودرو در مدل GLX خود، نوسان قیمتی ۵۰۰ هزار تومانی طی اواسط مردادماه تا بیست و سوم همین ماه داشته و پس از ثباتی دو‌سه روزه، دوباره نیم میلیون تومان دیگر افزایش قیمت را تجربه کرده تا در عرض حدودا ۱۰ روز، یک میلیون تومان به قیمت آن اضافه شود.

۴۰۵ تا حدودا یک هفته روی قیمت جدید (۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) ثابت مانده و پس از آن دوباره با جهشی ۵۰۰ هزار تومانی مواجه شده تا قیمت آن به ۳۰ میلیون تومان برسد، قیمتی که فقط چند روزی ثابت مانده است. سرکشی‌های پژو ۴۰۵ در واقع به اینجا ختم نشده، چه آنکه این خودرو در عرض دو سه روز، یک میلیون تومان دیگر افزایش قیمت را تجربه کرده تا قیمت آن به ۳۱ میلیون تومان صعود کند. این در حالی است که طی چند روز گذشته (از ۱۴ شهریور به بعد)، روند نزولی قیمت ۴۰۵ آغاز و این خودرو يك میلیون تومان ارزان شده است. دیگر مدل پژو ۴۰۵ به نام SLX تغییرات زیادی را طی یک ماه اخیر نداشته، به‌نحوی‌که قیمت آن از اواخر مرداد تا اواسط شهریور ثابت بوده و تنها در اواسط مرداد و همچنین دو سه روز گذشته، تغییری ۵۰۰ هزار تومانی را به خود می‌بیند.

از ۴۰۵ بگذریم و سری هم به پژوپارس بزنیم، خودرویی که مدل ELX از اواسط مرداد تا اوایل شهریور، روی قیمت ۴۵ میلیون تومان ثابت مانده است. این در شرایطی است که در عرض دو سه روز، یک میلیون تومان از قیمت پارس کاسته شده تا این خودرو حدودا یک هفته‌ای را با قیمت جدید (۴۴ میلیون تومان) سر کند. پس از این حدودا یک هفته اما یک میلیون تومان دیگر از قیمت پارس ELX کاسته شده و طي یکی دو روز دیگر باز هم افتی یک و نیم میلیونی نصیب آن شده تا این خودرو این روزها قیمتی حول و حوش ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داشته باشد. نگاهی به روند تغییرات بازار خودرو طی نیمه مرداد تا نیمه شهریور، نشان می‌دهد پارس سال به‌اندازه مدل ELX نوسان نداشته و حتی یک دوره حدودا ۲۵ روزه را (از نیمه مرداد تا نهم شهریور ماه) بدون تغییر خاصی و با قیمت ۳۸ میلیون تومان پشت‌سر گذاشته است. این در شرایطی است که ناگهان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به قیمت این خودرو طی یکی دو روز اضافه شده تا قیمت آن به ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد. در نهایت طی چند روز اخیر، پارس‌سال با افتی یک میلیون تومانی روبه‌رو شده و این خودرو فعلا قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد.

در بین دیگر خودروها اما پژو ۲۰۶‌ها نیز با نوسان روبه‌رو بوده‌اند، هرچند در نهایت طی بازه زمانی تحت بررسی، تغییری تنها ۵۰۰ هزار تومانی در قیمت آنها رخ داده است. بر این اساس، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵، از اواسط مرداد تا اوایل شهریور ماه، روی ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثابت مانده، اما پس از آن، ۵۰۰ هزار تومان افت کرده و تا به امروز دیگر تغییر خاصی نداشته است. دیگر مدل ۲۰۶ به نام V۸ (مدل صندوقدار) اما کمی بیش از تیپ ۵ این خودرو نوسان داشته، هرچند V۸ نیز در فاصله نیمه مرداد تا اوایل شهریور روزهای با ثباتی را گذرانده و قیمت آن روی ۳۸ میلیون تومان ثابت مانده است. با این حال، V۸ طی روزهای ابتدایی شهریور ماه افتی ۵۰۰ هزار تومانی را به خود دیده تا قیمت آن به ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد، قیمتی که اگرچه چند روزی تغییری نکرده است، اما دوباره با افزایشی نیم میلیون تومانی روبه‌رو شده تا V۸ دوباره به قیمتی قبلی خود (۳۸ میلیون تومان) برگردد. این پایان نوسان پژو ۲۰۶ مدل V۸ نبوده، چه آنکه طی روزهای گذشته دوباره نیم میلیون تومان از قیمت آن کاسته شده تا این خودرو حالا با قیمت ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش برسد.

اما از بازار سمند نیز خبر می‌رسد که این خودرو کمترین نوسان قیمت را در مدل LX خود تجربه کرده و بیشترین را هم در مدل EF۷. بر این اساس، سمند LX، از نیمه مرداد و به مدت حدودا ۲۵ روز، روی قیمت ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثابت مانده، اما تنها در عرض دو سه روز یک و نیم میلیون تومان به قیمت آن اضافه شده است. قیمت جدید سمند LX (۳۱ میلیون تومان)، اما چندان دوامی نیاورده، به‌نحوی‌که طی روزهای گذشته یک میلیون تومان از قیمت آن کاسته شده تا سمند LX حالا خودرویی ۳۰ میلیون تومانی باشد. دیگر مدل سمند؛ یعنی EF۷ اما با نوسان زیادی در قیمت طی بازه زمانی تحت بررسی، مواجه شده؛ به‌نحوی‌که هر چند روز یکبار، قیمت آن یا بالا رفته یا پایین آمده است.

بر این اساس، کمترین قیمتی که EF۷ طی یک ماه اخیر تجربه کرده، ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده و بیشترین آن نیز ۳۳ میلیون تومان. در حال حاضر نیز قیمت EF۷ به ۳۲ میلیون تومان رسیده و باید دید با توجه به روند پرنوسان یک ماه گذشته این خودرو، باز هم قیمت آن دستخوش تغییرات زودهنگام خواهد شد یا روندی دیگر را در پیش خواهد گرفت.

به جز LX و EF۷، سمند مدلی دیگر به نام سورن ELX نیز دارد، مدلی که در نیمه مرداد ماه قیمتی برابر با ۳۷ میلیون تومان داشته اما طی چند روز کاهشی ۵۰۰ هزار تومانی گریبان آن را می‌گیرد و قیمت جدید (۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) نیز حدودا ۲۰ روزی دوام می‌آورد. هرچند سورن در ادامه با افزایشی ۵۰۰ هزار تومانی مواجه می‌شود، اما دوباره قیمت آن به همین میزان پایین می‌آید؛ به‌نحوی‌که این خودرو هم‌اکنون ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

اما سری هم به بازار پراید و تیبا بزنیم، خودروهایی که کم و بیش با نوسان قیمت طی بازه زمانی مورد بررسی، روبه‌رو بوده‌اند. در این بین، پراید مدل ۱۳۱ که در اواسط مرداد ماه قیمتی برابر با ۲۰ میلیون تومان داشته، طی حدودا ۲۰ روز با افتی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی روبه‌رو می‌شود و اگرچه ۱۰ روزی را با قیمت جدید سر می‌کند، اما طی چند روز گذشته ۵۰۰ هزار تومان به قیمت آن اضافه شده است. از بازار تیبا نیز خبر می‌رسد که قیمت این خودرو طی نیمه مرداد تا اوایل شهریور، روی ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثابت می‌ماند و سپس نیم میلیون تومان افت می‌کند، اما در ادامه و پس از چهار پنج روز، قیمت آن دوباره به حالت قبل برمی‌گردد. تیبا در حال نیز با همان قیمت ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خود روزگار می‌گذراند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری