کد خبر: 5881

رئیس کل گمرک ایران از ورود ۴۸ هزار خودروی وارداتی در ۵ ماهه ابتدای سال جاری به کشور خبرداد و گفت: واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی همچنان ممنوع است و تنها آن دسته از خودروهایی بالای ۲۵۰۰ سی سی، وارد کشور شده است که تا قبل از اردیبهشت ماه سال ۹۲، ثبت سفارش شده باشند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، مسعود کرباسیان در حاشیه کارگاه آموزشی بین المللی تیر در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون بالغ بر ۴۷ هزار دستگاه خودرو با حجم موتور کمتر از ۲۵۰۰ سی سی وارد کشور شده، این در حالی است که واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی همچنان ممنوع است و تنها آن دسته از خودروهایی وارد شده‌اند که تا قبل از اردیبهشت ماه سال ۹۲ ثبت سفارش شده باشند.

رئیس کل گمرک ایران افزود: خودروهای زیر ۲۵۰۰ سی سی در طبقه متوسط مورد استفاده قرار می گیرد و به طور قطع، تمام خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که اجازه ورود به کشور داشتند، تاکنون وارد شده‌اند و چیزی در گمرکات باقی نمانده است، چراکه مدل‌های آنها قدیمی می‌شود و بازار مصرف خود را ممکن است از دست بدهند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون همچنین گمرک ۵۸۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته، این در حالی است که درآمدهای گمرک افزایش ۱۳۰ درصدی داشته است.

به گفته کرباسیان، تقریبا ۹۵ درصد فعالیت‌های گمرک، تحت پوشش سامانه جامع امور گمرکی قرار گرفته است و ۹۰ درصد از ترانزیت نیز اظهار از راه دور می‌شود؛ بنابراین در پرتو این اقدام افزایش درآمد ایجاد شده است، ضمن اینکه معطلی ۲۶ روزه در گمرکات به ۳ روز و هزینه نگهداری هر کالا که در هر روز معادل یک درصد ارزش کالا است، به شدت کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: در ۵ ماهه ابتدای سال جاری، ۸۰ تا ۸۵ درصد از واردات صورت گرفته، مربوط به کالاهای اساسی، مواد اولیه و واسطه‌ای و مابقی مصرفی بوده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری