کد خبر: 5766

معاون وزیر نیرو با تشریح سیاست‌های جدید افزایش سهم برق خورشدی در سبد انرژی خانوارهای ایرانی از نصب و راه اندازی ۴۵۰۰ نیروگاه برق خورشیدی خانگی خبر داد و اعلام کرد: ایران در احداث نیروگاه‌های ۲.۵ مگاواتی بادی خودکفا می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، هوشنگ فلاحتیان با اشاره به برنامه‌ریزی به منظور افزایش سهم انرژی‌های تجدید پذیر بادی و خورشیدی در سبد انرژی ایران، گفت: بر این اساس هم اکنون طراحی و تولید اولین توربین ۲.۵ مگاواتی ایرانی توسط متخصصان داخلی در حال انجام است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه پیش بینی می‌شود تا دو سال آینده ایران در طرح و تولید توربین‌های ۲.۵ مگاواتی به خودکفایی کامل برسد، از افزایش ظرفیت تولید برق بادی در اولین مزرعه بادی کشور از ۲۰ مگاوات فعلی به ۱۰۰ مگاوات خبر داد.

این مقام مسئول با اشاره به احداث دومین نیروگاه برق بادی ایران در منطقه خواف خراسان، اظهار داشت: تاکنون موافقت ‌نامه ساخت دومین مزرعه برق بادی در خواف خراسان صادر شده و سرمایه‌گذاران را برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل و صندوق توسعه ملی معرفی شده اند.

وی همچنین یکی از برنامه‌های در دست اجرا را توسعه نیروگاه هیا برق خورشیدی خانگی عنوان کرد و افزود: برای استفاده مردم از انرژی خورشیدی و بهره‌مندی مردم از برق خورشیدی، چند راهکار جدید تعریف و عملیاتی خواهد شد.

فلاحتیان با بیان اینکه نخست اینکه عوارض ۳۰ ریالی به‌ازای هر کیلووات ‌ساعت براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی از سال ۹۲ تعریف شده است، تبیین کرد: منابع حاصل از آن به توسعه نیروگاه‌های برق تجدیدپذیر و توسعه برق روستایی تخصیص می یابد که از سال گذشته تاکنون تعداد زیادی از مساجد و مدارس را بدون دریافت هیچ وجهی به انرژی خورشیدی تجهیز کردیم.

معاون وزیر نیرو افزود: رویکرد دیگر وزارت نیرو این است که درصورت ابراز تمایل شهروندان به استفاده از انرژی خورشیدی، وزارت نیرو مبلغ پنج میلیون تومان به‌عنوان تسهیلات بلاعوض برای خرید تجهیزات منصوبه به متقاضیان پرداخت خواهد کرد.

وی با اعلام اینکه به‌زودی شاهد نصب تجهیزات و پنل‌های خورشیدی بر روی بام تمام خانه‌های ایرانی خواهیم بود، تبیین کرد: تا پیش از سال ۹۲ حداکثر ۲۲۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی و بادی و زیست‌توده در کشور داشتیم و با برنامه‌ریزی و انعقاد قرارداد با بخش خصوصی در بخش انرژی‌های خورشیدی و بادی، این میزان به ۹۴۵ مگاوات افزایش می‌یابد که نخستین بسته آن نیروگاه کهک قزوین بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه از ابتدای سال گذشته تاکنون در بیش از ۲۵۰۰ نقطه در کشور به نصب سلول‌های خورشیدی اقدام کرده‌ایم، تاکید کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال‌جاری در ۲۰۰۰ نقطه دیگر نیز سلول‌های خورشیدی نصب و راه اندازی شوند.

فلاحتیان درباره احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی خاطرنشان کرد: تا پایان سال‌جاری معادل ۲۰۰۰ مگاوات عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی جدید آغاز می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری