کد خبر: 5406

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در بخش اشتغال با بیکاری تل‌انبار شده از سال‌های گذشته مواجهیم، گفت: در یک سال گذشته با برخی اقدامات جلوی از بین رفتن ۲۳۰ هزار شغل در معرض تعطیلی را گرفتیم.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، علی ربیعی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در مورد عملکرد یک ساله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در طول یک سال گذشته با وجود همه محدودیت‌ها و تنگناها گام‌های بلندی برداشتیم.

وی با بیان اینکه از حدود ۲ میلیون زن سرپرست تنها ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش داریم، گفت: باید دراین زمینه اقدامات و تلاش‌های بیشتری کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در بخش اشتغال با بیکاری تل انبار شده از سال های گذشته مواجه‌ایم، افزود: برنامه‌های دولت در سه حوزه، متمرکز شده که اقتصاد و سیاست رفاهی و اشتغال از جمله آنهاست.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم سیاست رفاهی منسجمی را برنامه‌ریزی کرده است، خاطرنشان کرد: همه دولت‌ها برای رفاه مردم هزینه کرده اند اما در گذشته همانند اجرای هدفمندسازی یارانه ها، سیاست رفاهی منسجمی نداشته‌ایم.

ربیعی با اشاره به اینکه سیاست رفاهی دولت، سیاست توانمند‌سازی جامعه است، گفت: سیاست درمان هم مشخص، هدفدار و در زندگی مردم موثر بود.

وی با اشاره به اینکه اشتغال با مجموع سیاست های اقتصادی کشور مرتبط است، افزود: در سه ماه اول آغاز به کار این دولت در این حوزه مطالعات بنیادی انجام دادیم که واقعی کردن آمارها از جمله آن است.

ربیعی با اشاره به اینکه دولت در برخی زمینه‌ها که بخش خصوصی نمی‌تواند وارد شود ورود کرد، گفت: دولت در ۵ ماه اول بیش از ۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی را ابلاغ کرد، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۲ هزار میلیارد تومان بود و این اشتغال‌زایی مستقیم را از سوی دولت در پی دارد.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: با اقدامات جدید تنها در صنعت خودرو ۲۵ هزار شغل ایجاد کردیم.

وی گفت: پس از تشکیل دولت ۸۰۰ هزار بیمه شده اضافه شد که از این تعداد حداقل ۳۰۰ هزار بیمه شده جدید هستند و این نشان از افزایش اشتغال است.

ربیعی افزود: در زمینه بهبود فضای کسب و کار فعال شدیم و در این زمینه ۲ مصوبه هیئت وزیران را گرفتیم و دو طرح مستقیم با جهت‌گیری منابع دولت را در شورای اشتغال اجرا کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا تعداد بیکاران به طور محسوس کاهش نداشته است، گفت: هر سال، بیکاری نهفته عقب افتاده داریم که این مساله ناشی از باز شدن فضای دانشگاهی و در نتیجه تاخیر در ورود به بازار کار است و گرایش کار نیروی ایرانی به برخی مشاغل کم شده است.

ربیعی افزود: اگر بخواهیم به میزان یک درصد، رشد را در اشتغال افزایش دهیم نیاز به ۷ درصد رشد اقتصادی داریم.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: کاهش نرخ رشد منفی اقتصادی پیشرفت خوبی دارد و امسال این رشد اقتصادی را مثبت خواهیم کرد.

ربیعی با بیان اینکه کاهش تورم عامل اصلی ایجاد اشتغال است، افزود: برنامه امسال برای اشتغال‌زایی، اعطای تسهیلات در قالب سرمایه در گردش است که البته منجر به افزایش تورم نشود؛ از این طریق و با مشارکت مردم پیش‌بینی می‌شود ۴۰۰ هزار شغل ایجاد شود.

وی گفت: برای اجرای طرح «تکاپو» در حال مطالعه استان‌ها هستیم و برای اجرای این طرح و ایجاد اشتغال، ۶ استان را مطالعه موردی کردیم و اکنون جواب گرفتیم مثلا در مشهد در بخش کفش توانستیم ایجاد اشتغال کنیم .

ربیعی گفت: با اقداماتی مانند اعطای تسهیلات بانکی، انجام اصلاحات مدیریتی و بخشودگی جرایم بانکی، جلوی از بین رفتن ۲۳۰ هزار شغل در معرض تعطیلی را گرفتیم.

وی با اشاره به برخی اقدامات شورای عالی بیمه گفت: اکنون حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع بیمه‌ای در خدمت بیمه است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: حدود ۶ میلیون نفر در بیمه سلامت ثبت نام کردند که بیشتر آنها حاشیه‌نشین‌های شهری بودند و حدود ۵ میلیون نفر صاحب دفترچه شدند.

ربیعی گفت: طرح یکسان سازی فعالیت‌های بیمه‌ای را در دست اجرا داریم.

ربیعی با بیان اینکه مسئولیت‌پذیر کردن بیمه‌ها از جمله اقدامات شورای عالی بیمه است افزود: بیمه‌ها حامی بیماران هستند و وظایف خود را به خوبی انجام داده اند.

وی گفت: قول دادیم ارزش دفترچه‌های بیمه را بالا ببریم و در این زمینه اقدامات خوبی شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اقلام دارویی تحت پوشش بیمه را از ۲۷۰ قلم به ۳۵۰ قلم افزایش دادیم.

وی با اشاره به اینکه سه صندوق را برای افراد تحت پوشش بهزیستی و ناتوانان داریم، افزود: صندوق قرض الحسنه اشتغال را می‌خواهیم احیا کنیم و یک صندوق برای نگهداری و یک صندوق هم برای مسکن ناتوانان و معلولان است .

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت بخش تعاون اشاره کرد و افزود: بخش تعاون زمینه‌ای را برای مشارکت اقتصادی مردم فراهم و پول خرد مردم را برای سرمایه گذاری جمع آوری می‌کند .

وی گفت: ما بر روی نهادهای تعاون و قوی تر شدن آنها کار کردیم و در بخش آموزشی و احیای تعاونی‌هایی که تعطیل شدند فعال شدیم.

ربیعی افزود: سند توسعه تعاون را آماده کرده و به دولت ارائه خواهیم کرد .

وی ادامه داد: در بخش تعاونی‌های اعتباری مشکلات زیادی داشتیم، اما اکنون زمینه گسترش آن را با همکاری بانک مرکزی فراهم کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به توجه این وزارتخانه به تعاونی‌های تولیدی و مسکن را اشاره کرد و گفت: به تعاونی‌های تولیدی، سهم لازم از تسهیلات بانکی داده خواهد شد.

ربیعی گفت: ۲۳ میلیارد یورو طرح در شستا در دست داریم که ۸ میلیارد یورو آن عملیاتی شد.

وی تاکید کرد: مسایل مردم را درک می کنیم و اجازه آزمون و خطا نمی‌دهیم و با کار کارشناسی مسایل را حل می‌کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری