کد خبر: 5025

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: شرکت دخانیات عنوان کرده که هموطنانمان ۶۲ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌کنند و این در حالیست که ۴۸ میلیارد نخ سیگار یا در کشور تولید و یا به صورت مشارکتی به کشور وارد می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، سردار فتح‌الله زمانیان صبح امروز در نشست خبری خود به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این پلیس در ۴ ماهه نخست سال جاری پرداخت و اظهار داشت: قاچاق به عنوان یک پدیده و معضل اجتماعی همواره مورد بحث است.

وی گفت: ناجا در حوزه مقابله با قاچاق قرار دارد البته این در حالی است که بسیاری دیگر از سازمان‌ها در شکل‌گیری، مبارزه و مقابله با این معضل دخیل هستند.

زمانیان تصریح کرد: سامانه پیامک کنترل ترانزیت و حمل کالا ۲۰ روز است که راه‌اندازی شده و این امر توانسته به ما در رفع مشکل اصلی که همانا جعل اسناد و استفاده چند باره از آنها بود، کمک بسیار خوبی نماید.

این مقام ارشد انتظامی افزود: در این سامانه کنترل ترانزیت هم وجود دارد و بخشی از موانع و مشکلاتی که در شکل‌گیری قاچاق در حوزه حمل و نقل داریم با این سامانه حمل می‌شود.

وی به کشفیات ۴ ماهه گذشته اشاره داشت و گفت: ۵۵ میلیارد تومان ارزش ریالی کشفیات بوده که باید گفت رشد ۶۸ درصدی را نسبت به سال گذشته در حوزه کشفیات نشان می دهد.

زمانیان افزود: ۹۵ فقره پرونده داشتیم که ارزش ریالی هر کدام بالای ۵ میلیارد ریال بوده است.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: ۲۹ هزار و ۶۰۰ پرونده در مراکز مختلف در سراسر کشور رسیدگی شده که ۳۲ هزار نفر نیز در این زمینه دستگیر شده‌اند که ۹۹ فقره این پرونده‌ها دارای ارزش ریالی بالای ۵ میلیارد ریال، ۴۷۲ فقره ارزش یک میلیارد تا ۵ میلیارد ریالی و بقیه بین یک میلیون تا صد میلیون ارزش داشته است.

زمانیان تصریح کرد: در حوزه کشفیات سوخت نیز شاهد رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال گذشته بودیم و بالغ بر ۳۰ میلیون لیتر در این مدت کشف شده است.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کلا و ارز با بیان اینکه عوامل مختلفی در قاچاق سوخت نقش دارند، گفت: با اینکه در سال‌های اخیر شاهد افزایش قیمت سوخت در داخل کشور بوده‌ایم، اما تفاوت قیمت بسیار زیادی بین ایران و کشورهای همسایه وجود دارد به گونه‌ای که در حال حاضر قیمت هر لیتر گازوئیل در کشور ترکیه ۶ الی ۷ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه بخشی از قاچاق سوخت نیز در مسیر عرضه و خارج از شبکه ایجاد می‌شود، اظهار کرد: عوامل توزیع سوخت و ایجاد سهمیه باید کنترل و نظارتی بر این مقوله داشته باشند چراکه بیشترین سوخت قاچاق، سوخت مازاد مصرف نیروگاه‌ها، واحدهای صنعتی و... است که اگر بازرسی و کنترل مناسبی در این زمینه صورت بگیرد، میزان قاچاق کاهش می‌یابد.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه در چهار ماهه امسال ۷۰ میلیون قلم دارو کشف و ضبط شده است، گفت: در این حوزه شاهد افزایش ۳۰ درصدی کشفیات هستیم که عمده داروهای مکشوفه نیروزا، توهم‌زا، سقط‌جنین و بدنسازی و... بوده است.

زمانیان همچنین با بیان اینکه در این مدت ۱۳۴ میلیون نخ سیگار توسط پلیس کشف و ضبط شده است، گفت: در این حوزه شاهد افزایش ۱۶ درصدی کشفیات بوده‌ایم و ۹۹۶ نفر نیز دستگیر شده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص عدم موفقیت پلیس در برخورد با سیگار گفت: شرکت دخانیات عنوان کرده که هموطنانمان ۶۲ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌کنند و این در حالیست که ۴۸ میلیارد نخ سیگار یا در کشور تولید و یا به صورت مشارکتی وارد می شود که در حال حاضر خلاء ۱۴ میلیاردی سیگار در کشور وجود دارد که نیاز است برای حل این خلاء تولیدات به میزان مصرف ارتقاء یابد.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز بااشاره به اینکه ممکن است سیگار در پوشش دیگر کالاها وارد کشور شود، گفت: بخشی از مصرف سیگار عراق از ایران ترانزیت می‌شود و به نظرمان این تعداد سیگار در داخل کشور رسوب کرده و وارد چرخه مصرف می‌شود؛ پس از کشف در صورت مشارکتی بودن سیگار به کارخانه عودت و یا در صورت قاچاق بودن، منهدم می‌شود.

وی با بیان اینکه قاچاق به عنوان یک معضل اجتماعی شناخته شده است که تنها ظاهر آن به اقتصاد مربوط می‌شود، گفت: پدیده قاچاق ناشی از تصمیمات سوءاجتماعی است و سازمان‌های زیادی در شکل‌گیری و مقابله با آن نقش دارند که نیازمند حضور جدی‌تر این سازمان‌ها هستیم.

زمانیان در مورد قاچاق خودرو نیز گفت: عمده خودروهای قاچاق به صورت قانونی و موقت وارد کشور می‌شوند اما زمانی که باید از کشور خارج شوند، این اقدام صورت نمی‌گیرد که در این چهار ماه ۱۲۵ خودروی قاچاق متوقف شد که صاحبان آنها باید به گمرک مراجعه و مراحل قانونی ثبت خودرو را انجام بدهند.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه تاثیرات قاچاق در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی نمود پیدا می‌کند، گفت: مبارزه با اقلام ممنوعه و ضدفرهنگی، دارو و کالاهای دخانی از اولویت‌های این پلیس در برخورد با قاچاقچیان است.

زمانیان در ادامه با بیان اینکه پلیس به دنبال افزایش عدد دستگیری قاچاقچیان نیست، اظهار کرد: به همین دلیل پلیس بر روی شناسایی پشت پرده‌های قاچاق متمرکز شده و رسیدگی به پرونده‌هایی که ارزش‌شان بیش از ۵۰۰ میلیون تومان است را به طور جدی در دستور کار قرار داده است.

وی همچنین با بیان اینکه پلیس برای امسال ۱۴ طرح عملیاتی گسترده را برنامه‌ریزی کرده است، گفت: در چهار ماهه امسال پنج طرح اجرایی شده است که توفیقات زیادی نیز داشته‌ایم.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اجرایی شدن قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا گفت: تا قبل از اجرای قانون جدید بحث قاچاق یک تخلف بود تا جرم و اگر قاچاقچی دستگیر می‌شد تنها به پرداخت جریمه اکتفا و نهایتا دو سال حبس در انتظار وی بود که این عدم بازدارندگی مجازات‌ها سبب شد که بازار قاچاق رونق بگیرد، اما در قانون جدید علاوه بر مجازات‌های مختلف، اعم از زندانی‌شدن، شلاق و جریمه‌های نقدی زیاد، شاهد آن هستیم که در صورت تکرار قاچاق، جرم فرد قاچاقچی به عنوان جرایم سازمان‌یافته محسوب شده و تحت این عنوان با وی برخورد می‌شود و به نظر می‌رسد یقه‌سفیدها دیگر نمی‌توانند از مجازات‌ها فرار کنند.

زمانیان افزود: در گذشته کالایی که به گمرک تحویل داده می‌شد اگر فردی می‌توانست جریمه دو برابری کالا را پرداخت کند تحویل مرجع قضایی داده نمی‌شد و بسیاری از نامه‌های گمرک به مرجع قضایی در گذشته به دلیل عدم پرداخت جریمه و عایدات دولت بود.

وی همچنین در مورد چرایی خرید تجمیعی کالا از استان‌های مرزی به خصوص بانه، گفت: در استان‌های مرزی معافیت‌های ورود کالا در قالب ته‌لنجی و ملوانی و یا ورود آزاد از معابر مرزی به بهانه ایجاد اشتغال وجود دارد که افراد می‌توانند با قیمت مناسب کالاهایی را نیز خریداری کنند اما اگر این کالاها که با قیمت ته‌لنجی داده می‌شود به صورت تجمیعی از شهر خارج شود، قاچاق محسوب شده و باید تعرفه دولتی را پرداخت کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری