کد خبر: 5016

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با تاکید بر اینکه پول‌های خرد به اندازه کافی در بانک ها وجود دارد از چاپ اسکناس های ۲۰ هزار تومانی با پایان مرحله طراحی آن خبر داد.

به گزارش قم خبر ؛ مجید صنیعی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد برخی گلایه‌ها نسبت به کم بودن پول های خرد در چرخه پولی اظهار کرد: تولید و توزیع این پول ها از شرایط مناسبی برخوردار بوده و در صورتی که مردم برای دریافت پول خرد به بانک‌ها مراجعه کنند آنها موظف‌اند تا پول مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمامی بانک از لحاظ پول خرد مجهز بوده و مشکلی ندارند گفت: این در حالی است که بانک مرکزی توزیع کننده پول های خرد بین مردم نیست بلکه بین بانک ها توزیع می کند و متقاضیان نیز می توانند نیاز خود را از طریق بانک‌ها برطرف کنند.

تولید ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیونی سکه‌ها

صنیعی با اشاره به آخرین گزارش‌های بانک مرکزی از وضعیت پول‌های خرد بیان کرد: در تهران هیچ مشکی از لحاظ تجهیز این پول ها وجود ندارد، همچنین در بین تمامی شعب بانک‌ها در شهرستان ها نیز شرایط مساعد بوده و به میزان لازم موجود است.

وی توضیح داد: در حال حاضر ۱۰۰ تومانی، ۲۰۰ تومانی و ۵۰۰ تومانی به سکه تبدیل شده‌اند و چاپ اسکناس آنها متوقف شده است؛ بنابراین هر آنچه وجود دارد همان هایی است که در دست مردم باقی مانده است.در عین حال که سکه این پول ها را به هر اندازه که جامعه نیاز داشت تولید و توزیع کرده ایم.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه تولید هر کدام از اقلام سکه ۱۰۰،۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی به بیش از ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ میلیون قطعه می رسد گفت: این درحالی است که تولید آن ها متوقف نشده و تصیم داریم تا به اندازه ای که تاکنون تولید داشتیم باز هم انجام دهیم.

وی وضعیت اسکناس های ۱۰۰۰ تومانی را نیز مناسب عنوان کرد و افزود: باوجود اینکه هم اکنون ای تی ام ها قادر به پرداخت این اسکناس نیستند در باجه های بانک ها قابل دسترس خواهد بود.

صنیعی با بیان اینکه اسکناس‌های ۲۰۰۰ هزار تومانی نیز به اندازه کافی در سطح جامعه موجود است و مجوز انتشار مجدد آن نیز وجود دارد بیان کرد: اسکناس های ۵۰۰۰ تومانی هم از موقعیت مناسبی در بازار برخوردار بوده و مدام در حال تولید و توزیع است.

وی همچنین به کافی بودن اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی اشاره کرد و گفت: هیچ مشکلی در این مورد نیز وجود ندارد به طوری که تمامی دستگاههای خودپرداز مجهز به این اسکناس ها همچنین ایران چک های ۵۰ هزار تومانی است.

صنیعی یادآور شد که ایران چک های ۱۰۰ هزار تومانی نیز که اخیرا در بازار توزیع شده‌اند در سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ چاپ شد و اکنون نیز در صورت نیاز جامعه تولید خواهد شد.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک در مورد چاپ اسکناس ۲۰ هزار تومانی خاطرنشان کرد: این اسکناس در مرحله طراحی قرار دارد و به محض اینکه طرح آن به اتمام رسد به بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه می دهیم و در صورت تایید، چاپ آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری