کد خبر: 4711

معاون وزیر کار:

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه اکنون بالای ۹۰ درصد قراردادهای کارگری موقت است و علت آن به ساختار کشور برمی‌گردد، گفت: اقتصاد کشور یک اقتصاد کارآفرینی و ارزش آفرینی نیست بلکه اقتصاد کشور رانتی است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، سید حسن هفده تن دو روز پیش در نشست سه جانبه گرایی تشکل های کارگری و کارفرمایی مازندران در سالن اجتماعات بهزیستی مازندران، اظهار کرد: اهداف همه دولت های جمهوری اسلامی توسعه رشد اقتصادی و ارتقا درآمد سرانه بوده و نشاط و شادمانی را در جامعه حاکم است ولی بسیاری از دولت ها موفق نشدند چون سیاست ها و راهبردهای بکار برده صحیح نبوده است.


وی افزود: اعتقاد داریم برنامه های بزرگ و سختی برای ارتقا تولید و اشتغال داریم که باید عملیاتی شود. حضور تشکل ها در نهادهای تصمیم سازی دولت بسیار ضعیف است و قوانین و مقررات خوب تمهید نمی شود و دلیل آن از نمایندگان صاحب اندیشه است.

معاون وزیر کار با اشاره به اینکه باید خانه تولید را در کنار نمایندگان کارگری داشته باشیم، تصریح کرد: تشکل های کارگری قدرتمند هنوز نداریم, باید ۲۰ درصد نمایندگان مجلس از تشکل های کارگری و کارفرمایی باشد, به دنبال مدل هایی هستیم تا ساختار تشکل ها را اصلاح کنیم و باید سهم آنان را در تولید ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم تشکل ها را قدرتمند کنیم باید توسعه آن ها خالص و سهم آنها در ارزش افزوده مشخص شود، افزود: در مورد امنیت شغلی کارگران نیز باید فکری اساسی صورت گیرد.

هفده تن با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب بیش از ۹۰ درصد قراردادهای کارگری کشور دائمی بوده و اکنون بالای ۹۰ درصد قراردادهای کارگری موقت است و علت آن به ساختار کشور برمی‌گردد، گفت: اقتصاد کشور یک اقتصاد کارآفرینی و ارزش آفرینی نیست بلکه اقتصاد کشور رانتی است.

معاون وزیر کار با بیان اینکه بانک‌ها در خارج به دنبال تولید و اقتصاد بوده ولی در ایران بانک ها تاجر هستند، افزود: ساختار بانکی کشور معیوب بوده و اگر اصلاح نشود مشکل اقتصاد کشور رفع نمی شود.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم اقتصاد کشور را اصلاح کنیم و شاخص‌های جذب سرمایه گذاری در کشور موفق نبوده است. روابط کار با اقتصاد رابطه دو سویه دارد و می تواند به هموار سازی توسعه اقتصاد کمک کند.

هفده تن با شاره به اینکه عدالت اسلامی در بانک های کشور که بر مبنای قسط و اقتصاد اسلامی باشد استفاده نمی‌شود، گفت: تمامی کارگران ساختمانی تا پایان سال شناسایی و همه بیمه می‌شوند.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید دولت تولید و نشاط است، افزود: این دولت دنبال تولید ناخالص شادمانی و شاد دلی و خرم دلی است.

معاون وزیر کار با اشاره به اینکه وزارت کار آمادگی توسعه صنعت گردشگری در استان های شمالی است، گفت: تحقق عدالت بر مبنای توزیع عادلانه درآمد مبنای دولت تدبیر و امید است.

وی تاکید کرد: باید عرصه فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینی را تقویت تا تعادل در نیروی کار صورت گیرد و بتوانیم در عرصه روابط کار موفق باشیم.

هفده تن گفت: دستگاه دولتی حق ندارد به واسطه طلب خود از پیمانکاران، دستگاه یا تجهیزات آن پیمانکار را پلمب کند. صیانت و کرامت نیروی کار بهترین رسالت ما است و برای اجرای آن برنامه های جدید داریم. برای ارتقا امنیت شغلی نیز برنامه داریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری