کد خبر: 4708

میوه محصولی است که از تولید تا مصرف چندین بار معامله می‌شود،‌ بنابراین کشاورز همواره کمترین سود عایدش می‌شود و با چند برابر قیمت به مصرف‌کننده عرضه می‌شود و به همین دلیل برخی از مردم قادر به خرید و مصرف آن نیستند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس مغازه‌های میوه‌فروشی در فصل تابستان به دلیل تنوع و وفور محصول از جذابیت خاصی برخوردار می‌شوند.

تنوع و رنگ در فروش هر کالایی همیشه نظر هر خریدار و بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و قطعا اگر تنوع رنگ با مزه همراه باشد رغبت بیشتری برای خرید در مشتریان ایجاد می‌شود، در عین حال گرانی قیمت میوه های تابستانه که از قله قاف خود هم حاضر به پائین آمدن نیستند امسال برای اغلب مردم شرایط ویژه‌ای را ایجاد کرده‌اند.

میوه جزء کالاهای خوراکی است که همواره روی قیمت آن بحث‌های زیادی بوده است و از فرآیند تولید تا مصرف آن، افراد زیادی سودهای کلانی را به جیب می‌زنند.

براساس این گزارش محصول تولیدی کشاورز یا همان میوه به ارزان‌ترین قیمت از آنها خریداری می‌شود و پس گذشت چندین مرحله، بالاخره در مغازه جای می‌گیرد و مصرف‌کنندگان با چندین برابر قیمت واقعی آن را خریداری می‌کنند؛ معضلی که امسال با قیمتهای بالای میوه ابعاد ویژه‌ای پیدا کرده است.

خبرنگار فارس بر این اساس به سراغ میوه‌ فروشی‌ها و خریداران میوه رفت تا احوال آنان را در بازار امسال میوه و تره‌بار جویا شود.

* میوه نسبت به سال گذشته گران‌تر شده است

محمد اسماعیلی که مشغول خریدن میوه است در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه به نظر شما قیمت میوه در چه وضعیتی است، گفت: اگرچه در برخی مناطق قیمت مناسب‌تر از جاهای دیگر است ولی باید بگویم بطور کلی قیمت میوه خیلی بالا و گران است.

وی افزود: میوه نسبت به سال گذشته بسیار گران شده و برای مصرف خانواده در هفته بیشتر از ۴ یا ۵ کیلو میوه نمی‌توانم تهیه کنم.

* میوه‌ها را نگاه می‌کنم و نمی‌خرم

خانم دیگری که در حال خریدن خیار است، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد قیمت میوه، بیان داشت: امسال قیمت میوه خیلی گران است، نمی‌توانم میوه بخرم، فقط میوه‌ها را نگاه می‌کنم و با دیدن قیمت از خریدن منصرف می‌شوم.

وی با بیان اینکه همسرم کارگر ساده است و با ماهی ۶۰۰ هزار تومان اجاره خانه دیگر بودجه‌ای برای خرید میوه برایم باقی نمی‌ماند، افزود: شاید در هفته بتوانم یک روز میوه تهیه کنم، و هنوز نتوانسته‌ام هلو و شلیل بخرم، در ماه رمضان فقط توانستم دو بار هندوانه خریداری کنم.

* فروشندگان میوه‌های خراب را به جای میوه‌های خوب به مشتری می‌دهند

خانمی دیگر دست‌فروش است و خود را سرپرست خانوار ۳ نفره معرفی می‌کند در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفت: علاوه بر اینکه قیمت میوه گران است فروشنده‌ها آن میوه‌ای را که می‌بینیم به ما نمی‌دهند بلکه میوه‌های خراب را در کیسه می‌ریزند و به مشتری عرضه می‌کنند

وی افزود: فروشنده‌ها میوه‌های خوب را رو می‌چینند و میوه‌های خراب و گندیده را زیر میوه‌ها می‌چینند بنابراین وقتی میوه‌ای را از مغازه‌دار مطالبه می‌کنیم از قسمت زیر میوه برای مشتری جدا می‌کنند و قسمتی از میوه‌هایی را که در کیسه برای مشتری می‌ریزند خراب است.

این خانم در ادامه بیان اشت: هزینه زیادی را باید برای خرید میوه پرداخت کنیم ولی بخشی از آن خراب است به همین دلیل ترجیح می‌دهم میوه نخرم و به همان گوجه و خیار بسنده کنم.

* شاید هفته‌ای یکبار میوه بخرم

حسین همتیان کارمند در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد قیمت میوه گفت: میوه گران نیست بلکه درآمد ما کفاف خرید میوه را نمی‌دهد.

وی افزود: با یک میلیون تومان حقوق خرید میوه برایم امکان پذیر نیست و شاید در هفته فقط یکبار میوه خریداری کنم.

* حجم خرید را به دلیل گرانی میوه کاهش داده‌ام

خانمی دیگر که در میدان تره‌بار مشغول خرید میوه است در پاسخ به خبرنگار فارس تصریح کرد: قیمت میوه در مغازه‌ها خیلی گران است بخصوص میوه‌های نوبرانه به همین دلیل من معمولا از مغازه میوه خریداری نمی‌کنم.

وی افزود: باید برای فرزندانم میوه تهیه کنم به همین دلیل بخشی از درآمدم را اختصاص به خرید میوه می‌دهم ولی مقدار میوه‌ای که خریداری می‌کنم در حجم کم است و ممکن است از هر میوه فقط نیم کیلو تهیه کنم.

* برخی افراد جامعه توان خرید میوه را ندارند

حمید شهبازی که مغازه لوازم التحریر دارد در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه قیمت میوه را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: فکر می‌کنم قیمت میوه برای همه مناسب نباشد و برخی شاید قادر به خرید میوه نباشند.

وی افزود: من در هفته حدود ۷۰ هزار تومان برای مصرف خانواده میوه خریداری می‌کنم و مشکلی از این نظر ندارم ولی در مواقع خرید، گاها با افرادی برخورد می‌کنم که نمی‌توانند به میزان دلخواهشان میوه خریداری کنند.

* مشکلی برای خرید میوه ندارم

خانمی که در حال پرداخت ۱۰۵ هزار تومان هزینه خرید میوه به فروشندگان در میدان تره‌بار است در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، اظهار داشت: قیمت میوه گران است ولی خوشبختانه من توان خرید دارم و هر هفته برای خرید به همین مرکز مراجعه می‌کنم.

وی افزود: امشب مهمان دارم و برای خرید مراجعه کرده‌ام که به نظرم هزینه زیادی را پرداخت کرده‌ام ولی چاره‌ای نیست و باید خریداری کنم.

این خانم خانه‌دار اظهار داشت: من به طور هفتگی میوه خریداری می‌کنم و هر هفته حدود ۶۰ هزار تومان برای این کار هزینه می‌کنم.

* وقتی مهمان داریم میوه می‌خوریم

خانمی دیگر در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد ارزیابی‌اش از قیمت میوه در بازار بیان داشت: واقعا میوه گران است و ما می‌توانیم میوه خریداری کنیم.

وی افزود: همسرم فرهنگی است و فقط در مواقعی که مهمان داریم برای آبروداری میوه می‌خریم.

وی افزود: آنقدر میوه گران است که فقط باید در مواقع اضطرار آن را مصرف کرد بنابراین اگر مهمان داشته باشیم، میوه می‌خریم و در کنار مهمان میوه می‌خوریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری