کد خبر: 4403

با اجرای فاز اول طرح ساماندهی کارت‌های سوخت سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی برخی از خودروها کاهش یافته که مسئولان ستاد سوخت یکی از دلایل جهش فروش بنزین ۱۰۰۰ تومانی در جایگاه‌ها را رشد واردات خودروهای خارجی و لوکس اعلام می‌کنند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، با آغاز دور جدید سفرهای تابستانی متوسط مصرف بنزین ایران پس از کاهش در روزهای ماه مبارک رمضان در روزهای اخیر به یک باره با افزایش روبرو شد. از این رو پس از ثبت رکورد جدید مصرف بنزین پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، در طول سه ماهه گذشته تاکنون میزان فروش بنزین آزاد با قیمت ۱۰۰۰ تومان هم با افزایش قابل توجه ای همراه شده است.

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نشان می دهد که از ابتدای خرداد ماه تا نیمه اول مرداد ماه سال جاری به طور متوسط روزانه حدود ۲۰ میلیون لیتر بنزین با قیمت یک هزار تومان در جایگاه های سوخت به فروش رسیده است.

بر این اساس در خرداد ماه به طور متوسط روزانه ۲۱ میلیون لیتر، تیر ماه ۱۶.۱ میلیون لیتر و در طول این سه ماه سال جاری ۱۹ میلیون لیتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی در جایگاه ها عرضه شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است. در این مدت متوسط فروش روزانه بنزین کشور با سه نرخ ۴۰۰، ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی حدود ۶۰ میلیون لیتر در روز بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

حسین هاشمی معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور یکی از دلایل رشد مصرف و فروش بنزین ۱۰۰۰ تومانی در جایگاه ها را افزایش واردات خودروهای نوشماره خارجی به ناوگان حمل و نقل کشور عنوان کرد و افزود: در طول این مدت با وجود اجرای طرح سامان دهی کارت های بنزین اما حدود ۸۵۰ هزار کارت جدید هوشمند سوخت هم صادر شده است.

جزئیات کاهش سهمیه‌های بنزین ۷۰۰ تومانی
از دی ماه سال گذشته تاکنون با مصوبات دولت تدبیر و امید حدود ۶ میلیون کارت هوشمند بنزین خودروهای شخصی، عمومی و موتورسیکلت‌ها ابطال یا سهمیه های ویژه به سهمیه های عادی کاهش یافته است.

در این مدت علاوه بر ابطال کارت های بنزین، ذخیره بنزین کارت هوشمند سوخت موتورسیکلت ها و خودروها هم ابطال شده است که اجرای این طرح در مجموع منجر به کاهش ۷.۴ میلیون لیتر تخصیص سهمیه بنزین نیمه یارانه ای با قیمت ۷۰۰۰ تومان به کارت های سوخت شده است.

هاشمی معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه اجرای این طرح منجر به کاهش تخصیص سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی به کارت های هوشمند سوخت موتورسیکلت ها و خودروهای شخصی و عمومی شده است، اظهار داشت: در مجموع کل سهمیه تخصیصی ۷۰۰ تومانی از ۵۱ میلیون لیتر به ۴۳ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کی تمام می‌شود؟
همزمان با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها حدود ۲.۳ میلیارد لیتر بنزین با قیمت ۴۰۰ تومانی در کارت هوشمند سوخت خودروهای شخصی، عمومی و موتورسیکلت‌ها ذخیره سازی شده بود. با گذشت سه ماه از اجرای تغییرات جدید قیمتی بنزین و افزایش بهای این فرآورده پرطرفدار نفتی به یک هزار تومان، آخرین گزارش رسمی شرکت ملی پالایش و پخش نفتی از سقوط ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت ها حکایت دارد.

گزارش های رسمی نشان می دهد که هم اکنون ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت های سوخت به کمتر از ۹۰۰ میلیون لیتر کاهش یافته است که با افزایش سفرهای تابستانی پیش بینی می شود تا اواسط مهر ماه سال جاری ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت ها به حداقل کاهش یابد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکنون هیچ گونه زمان بندی برای مصرف بنزین ۴۰۰ توماین کارت ها تعریف نکرده اما پیش بینی می شود با توجه به روند مصرف، ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت‌ها تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری