کد خبر: 3990

صدور قبوض کاغذی برق در حالی ماهانه حدود ۱۸ میلیارد تومان هزینه روی دست دولت می‌گذارد که یک مقام مسئول در توانیر از برنامه‌ریزی برای حذف قبوض کاغذی برق در بلند مدت خبر داد و اعلام کرد: سامانه دریافت و پرداخت الکترونیکی قبوض برق راه‌اندازی شده است.

به گزارش قم خبر2 به نقل از مهر، در شرایط فعلی به طور متوسط ماهانه بیش از ۳۰ میلیون قبض کاغذی برق برای مشترکان در استان های سراسر کشور قرائت، محاسبه، منتشر و توزیع می شود.

بر اساس محاسباتی که در سطح وزارت نیرو انجام شده است به طور میانگین هزینه قرائت، محاسبه، چاپ، نگهداری و توزیع هر قبض کاغذی برق بیش از ۶۰۰ تومان برآورد شده است.

به عبارت دیگر برای یک دوره ۳۰ تا ۳۱ روزه وزارت نیرو و شرکت های توزیع برق هزینه ای حدود ۱۸ میلیارد تومانی برای قرائت، محاسبه، چاپ، نگهداری و توزیع قبوض کاغذی برق متحمل می شوند.

بر این اساس مسئولان برقی کشور از تمامی مشترکان به منظور صرفه‌جویی در هزینه ها، کاهش مصرف کاغذ و در نظر گرفتن ملاحضات زیست محیطی خواستار استفاده مشترکان از سامانه‌های الکترونیکی برای پرداخت و دریافت قبوض برق شده اند.

محمد جواد شریفی با اشاره به راه‌اندازی سامانه ۱۵۲۱ به‌منظور پرداخت الکترونیکی قبوض برق، از پوشش ۶۰ درصدی مشترکان با این سامانه خبر داد و گفت: هم ‌اکنون سامانه ۱۵۲۱ در ۲۰ شرکت توزیع برق راه‌اندازی شده و به مشترکان خدمت‌رسانی می‌کند.

معاون هماهنگی و نظارت بر خدمات مشترکان توانیر، افزود: هدف توانیر این است که در مناطقی که امکان دارد، پرداخت قبوض به‌صورت الکترونیکی انجام شود و بر این اساس، سامانه ۱۵۲۱ در فاز نخست در شش کلان‌شهر و در فاز دوم در ۱۴ مرکز استان دیگر راه‌اندازی شد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه با وجود این که در تهران و سایر مناطق اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در این زمینه صورت نگرفته است، اظهار داشت: روزانه بیش از هفت هزار مشترک با سامانه ۱۵۲۱ فقط در تهران تماس گرفته و نسبت به پرداخت قبوض خود اقدام می‌کنند که به مرور زمان با اطلاع‌رسانی گسترده‌تر، اعتماد مردم به این سامانه افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه با توجه به راه‌اندازی این سامانه در کلان‌شهرها و مراکز استان‌های بزرگ ۶۰ درصد مشترکان زیرپوشش این سامانه قرار گرفته‌اند و همزمان برای آنان قبوض کاغذی صادر شده است، تبیین کرد:

شریفی با بیان اینکه مشترکان می‌توانند با شماره‌گیری ۱۵۲۱، با این سامانه ارتباط برقرار کنند، تاکید کرد: مشترکانی که شماره تلفن همراه‌شان در سامانه ثبت شود، اطلاعات مربوط به قبض مصرفی از طریق پیامک ۱۰۰۰۰۱۵۲۱ به اطلاع آنان می‌رسد.

معاون هماهنگی و نظارت بر خدمات مشترکان توانیر در پایان خاطرنشان کرد: هدف از راه‌اندازی این سامانه‌ها حذف قبوض کاغذی در بلند مدت است اما در حال حاضر از نظر قانون موظف هستیم که همچنان قبوض کاغذی را برای مشترکان ارسال کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری