رئیس اتحادیه صنف رایانه از تداوم رکود ۴ ماهه بازار کامپیوتر و لوازم دیجیتال خبر داد و گفت: به دلیل تداوم رکود، در ماه رمضان با کاهش قیمت بیش از ۱۰ درصد کالاهای کامپیوتری در بازار مواجه بودیم که این روند همچنان ادامه دارد.

به گزارش قم خبر ، سید مهدی میرمهدی در گفتگو با مهر، بازار کامپیوتر را بی رونق عنوان کرد و گفت: با این حال امید می رود به زودی شاهد رونق بازار و از سرگیری خرید و فروش در این بخش باشیم.


وی با بیان اینکه در طول سال جاری و طی ۴ ماه گذشته شاهد بی رونقی و افت کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات و رایانه هستیم اضافه کرد: رکود بازار کامپیوتر سبب تعطیلی برخی از واحدهای صنفی شده است و چنانچه این روند تدوام یابد بسیاری از واحدهای این صنف، تصمیم به تعطیلی و تغییر شغل خواهند گرفت.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه با تاکید براینکه در حالت فعلی بازار کامپیوتر نمی تواند منبع درآمد مناسبی برای فعالان این بخش باشد، افزود: طی چند ماه متوالی، فعالان این بخش، پاسخگوی هزینه های جاری خود نیستند و از این رو با تعطیلی واحدهای صنفی، رونق بازار کاهش می یابد.

میرمهدی با بیان اینکه دولت برنامه ریزی مناسبی در جهت حمایت از فناوری اطلاعات و فعالان این بخش نداشته است، گفت: افزایش تعرفه واردات لپ تاپ و نوت بوک از ۴ به ۱۰ درصد را مزید بر علت نابسامانی بازار کامپیوتر است.

وی گفت: این افزایش تعرفه گمرکی، قاچاق کالا در این حوزه را به همراه خواهد داشت چرا که تعرفه گمرکی لپ تاپ و نوت بوک که به طور متوسط حدود ۸۰ هزار تومان برای واردکننده تمام می شد امسال و با دستورالعمل جدید حدود ۳۵۰ هزار تومان هزینه در پی خواهد داشت که این موضوع باعث افزایش واردات از مبادی قاچاق می شود.

میرمهدی اضافه کرد: هم اکنون شاهد فعالیت برخی صنوف دیگر در توزیع و عرضه کالاهای کامپیوتری قاچاق و بدون گارانتی در بازار رایانه هستیم که این موضوع از سمت ستاد حمایت از مصرف کنندگان در حال پیگیری است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری