کد خبر: 3351

صادرات گاز به عراق پس از تکمیل تاسیسات و تجهیزات خط لوله انتقال از اوایل سال آینده (۹۴) آغاز می شود و تاکنون گازی به این کشور صادر نشده است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، درحالی در روزهای گذشته اخباری مبنی بر آغاز صادرات گاز ایران به عراق منتشر شده که معاون بازرگانی و امور بین‌الملل وزیر نفت با رد این خبر، تاکید کرد: تاکنون هیچ گازی به عراق صادر نشده و براساس برنامه ریزی و توافق‌های انجام شده، نخستین صادرات گاز به این کشور همسایه اوایل سال آینده محقق خواهد شد.


علی ماجدی با اشاره به اینکه بر اساس قرارداد اولیه روزانه ٢٥ میلیون مترمکعب گاز از ایران به عراق صادر می شود، افزود: پس از تکمیل تاسیسات و تجهیزات خط لوله انتقال، صادرات گاز از ایران به عراق با انتقال روزانه ۷ میلیون متر مکعب آغاز می شود.

وی با بیان اینکه میزان پیشرفت خط لوله انتقال گاز ایران به عراق در خاک ایران ٨٠ درصد است، درباره زمان دقیق صادرات گاز به عراق (بغداد) گفت: پس از تکمیل تاسیسات، تست خط لوله و نصب دستگاه‌های اندازه گیری، گاز ایران اوایل سال آینده به عراق صادر می شود.

معاون بازرگانی و امور بین‌الملل وزیر نفت درباره زمان تکمیل خط لوله صادرات گاز به عراق در خاک ایران نیز گفت: برای مشخص شدن زمان دقیق تکمیل خط لوله باید با پیمانکار گفتگو شود و هم اکنون نمی توان زمان دقیقی برای آن اعلام کرد.

ماجدی ادامه داد: قرارداد صادرات گاز ایران به عراق ٤ ساله منعقد شده بود ولی در توافقی که بتازگی بین وزیران انرژی دو کشور حاصل شد، زمان آن به ١٠ سال افزایش یافت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری