کد خبر: 3243

بانک‌های مرکزی سوئیس و چین پیمان دوجانبه پولی امضاء کردند و براساس آن به بانک مرکزی سوئیس سهمیه یوان اعطا شد که بر مبنای آن می‌تواند قسمتی از ذخایر ارزی خود را در بازار اوراق قرضه چین سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از رویترز خبر داد، بانک مرکزی سوئیس اعلام کرد که با بانک مرکزی چین وارد پیمان پولی دوجانبه شده است.


این پیمان را رئیس بانک مرکزی چین ژئو ژیائوچوآن و رئیس شورای حکام بانک مرکزی سوئیس توماس جردن در روز دوشنبه امضاء کردند. علاوه بر این، به بانک مرکزی سوئیس سهمیه یوان اعطا شد که بر مبنای آن می‌تواند قسمتی از ذخایر ارزی خود را در بازار اوراق قرضه چین سرمایه‌گذاری کند.

برای سالیان متمادی، بانک‌های مرکزی چین و سوئیس دیدگاه‌های تبادلی سازنده‌ای داشتند و ارتباطات منظم بین دو بانک مرکزی موجب شده است تا به صورت تدریجی، درکی مناسب از توسعه سیاست‌های پولی و بازارهای مالی در دو کشور ایجاد شود. امضای این پیمان پولی دوجانبه و اعطای سهمیه سرمایه‌گذاری یوآنی همکاری‌های بین دو بانک مرکزی را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

به گزارش فارس، این پیمان پولی دوجانبه امکان خرید و بازخرید یوان و فرانک سوئیس را بین بانک‌های مرکزی دو کشور فرآهم می‌کند که تا سقف ۱۵۰ میلیارد یوآن یا ۲۱ میلیارد فرانک سوئیس است. چنین پیمانی نقدینگی مورد نیاز را به یوان یا فرانک سوئیس در بازارهای مورد مرتبط در دسترس قرار می‌دهد. این پیمان یک پیش‌شرط کلیدی برای توسعه بازار یوان در سوئیس است.

بانک مرکزی چین به بانک مرکزی سوئیس سهمیه سرمایه‌گذاری برای بازار اوراق قرضه بین‌بانکی چین اعطا کرده است که می‌تواند تا سقف ۱۵ میلیارد یوآن یا تنها ۲ میلیارد فرانک سوئیس باشد. بنابراین، ذخایر ارزی بانک مرکزی سوئیس حتی می‌تواند بیش از این متنوع‌سازی شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری