کد خبر: 2734

معاون امور گمرکی و فنی گمرک ایران از پیشنهاد ادغام ایران کد با کد hs خبر داد و گفت:‌ با این کار قاچاق و نیز روند اداری واردات کاهش می‌یابد.

به گزارش قم خبر ، محمدرضا نادری در گفت‌وگو با فارس در مورد اینکه گفته می‌شود گمرک ایران خواستار حذف ایران کد از کالا و خدمات است، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های سازمان جهانی گمرک استفاده از کد HS بوده که اخیرا نیز پیشنهاد شده و یکی از دیگر پیشنهادات این بود که ایران کد در کد HS تلفیق شود.


وی افزود: اکنون ۱۷۹ کشور عضو این سازمان جهانی هستند و ۱۵۹ کشور کد HS را اجرا می‌کنند و برای اینکه دوباره کاری نشود و کدهای جدیدی تعریف نشود پیشنهاد تعلیق ایران کد در کد HS ارائه شده است.

معاون امور گمرکی و فنی گمرک ایران با بیان اینکه سازمان تجارت جهانی نیز از این پیشنهاد استقبال کرده است، تصریح کرد:‌ زمانی که کالایی ترکیبی از این دو کد باشد، هم گروه کالایی و هم نوع کالا مشخص می‌شود زیرا هر کالا زبان مشترک دارد.

به گفته نادری، با این کدها می‌توان تشخیص داد کالا برای کدام کشور و با چه تعرفه‌ای خواهد بود و به جای ایجاد یک سامانه برای اصلی یا تقلبی بودن کالا از طریق کد HS پیگیری می‌شود و این موضوع نیز در دستور کار دبیرخانه سازمان جهانی گمرک قرار دارد.

معاون امور گمرکی و فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه باید کدهای پراکنده در کشور حذف شود، بیان داشت: در صورت تجمیع موارد، تسریع در امور ایجاد خواهد شد و البته اینکه گمرک خواستار حذف ایران کد نیست، اما پیشنهاد ادغام وجود دارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه HS برای شناسایی گروه کالایی است، عنوان کرد:‌ گمرک کدهای سایر را می‌تواند بیشتر تعریف کند و اقلام را ریزتر با جزئیات در نظر بگیرد تا نتیجه بهتری گرفته شود.

به گفته وی، وزارت صنعت پیشنهاد ادغام ایران کد را در کد HS داده است و در بحث اجرای ایران کد واقعا نتیجه مثبتی نگرفتیم و بوروکراسی را زیاد کرده است.

معاون امور گمرکی و فنی گمرک ایران در پاسخ به این سؤال که ایران کد طبق قانون برنامه پنجم اجرا می‌شود و نیاز به قانون جدید برای حذف یا ادغام دارد، گفت:‌در مجلس و دولت این موضوع در دستور کار است و پیشنهاد اصلی برای وزارت صنعت است.

این مقام مسئول افزود: کالایی که کد نداشت و باید کد می‌خورد برای تعریف شدن کد آن مجبور بود، از طریق قاچاق اقدام کند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا واردکننده برای ورود یک قلم کالا در زمان‌های متفاوت تعرفه‌های مختلف تعریف می‌شود، یادآور شد: کمیسیون موضوع ماده کالاها از مواد اولیه گرفته تا پیشرفته اگر تعداد فراوانی طبقات تعرفه‌ای را کاهش دهیم و در یک فصل ۱۴ ردیف مآخذ نداشته باشیم و از تجربیات سایر کشورهای پیشرفته استفاده کنیم، بسیاری از مشکلاتی که اکنون مطرح است، کاهش خواهد یافت.

نادری افزود: ماخذهای مختلف دارد که بر اساس سیاست دولت است که یک سال کم و سال دیگر متفاوت می‌شود.

وی افزود: در این حالت انگیزه برای ورود کالای غیر مجاز کم می‌شود، زیرا برای پارچه مشکی زمانی که مآخذ ۷۱۰۰ تومان تعیین می‌کنیم، معلوم است کالا را در مناطق آزاد خرد می‌کنند و از دیگر مسیرها به داخل می‌آورند.

معاون امور گمرکی و فنی گمرک ایران ادامه داد: کمیسیون موضوع ماده یک در مورد هر فصل ماخذ و تعرفه در حال کار کارشناسی است و امسال توافق خوبی ایجاد خواهد شد و سیاست‌گذاری در تجارت خارجی بهتر خواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری