کد خبر: 2176

دبیر کل سندیکای بیمه گران ایران، با اشاره به زیاندهی بیمه شخص ثالث گفت: عدم تناسب نرخ بیمه شخص ثالث با نرخ دیه و عوارض سنگین دولتی بر آن، عامل زیان بیمه شخص ثالث است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، غلامرضا تاجگردون، با بیان اینکه بیمه شخص ثالث زیان ده است، گفت: بیمه شخص ثالث تقریبا ۵۰ درصد پرتفوی شرکت های بیمه را نیز به خودش اختصاص می دهد، ضررهای شرکت‌های بیمه‌ای به دو دلیل است یکی نرخ بیمه شخص ثالث است که این نرخ متناسب با دیه در سنوات گذشته افزایش پیدا نکرده است و سپس عوارض سنگینی است که بخش های دولتی از شخص ثالث می گیرند مثل عوارض ۱۰ درصد بخش بهداشت و درمان و ۵ درصد صندوق تامین خسارت های بدنی، هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده و همچنین عوارض نیروی انتظامی.

وی اضافه کرد: این عوارض به جامعه تحمیل می شود و بیمه اجباری شاید درست نباشد و همه این عوامل باعث می شود که هم قیمت بالا برود و هم رغبت مردم کمتر شود و خسارت بالاتر رود و سود نیز پایین بیاید.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به موارد پیشنهادی برای اصلاح قانون بیمه شخص ثالث اشاره کرد و گفت: از جمله پیشنهادات ما این است که عوارض فوق از بیمه شخص ثالث برداشته شود و همچنین با توجه به ریسک، مقدار حق بیمه تغییر کند؛ یعنی افراد پرریسک حق بیمه شان نسبت به افراد کم ریسک بیشتر شود و در واقع از خودرو محور بودن به سمت راننده محور برویم. موارد فوق از جمله مواردی است که در دنیا تجربه شده است و زمینه آنها در صنعت بیمه ما نیز وجود دارد که آنها را انجام دهیم.

وی در ادامه از حضور گروه ها و بخش های مختلف برای بیان نظر درباره اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در کمیسون اقتصادی مجلس خبر داد و افزود: از تمامی بخش های لازم برای بررسی قانون حضور دارند و کمیسیون اقتصادی در این زمینه فعال عمل می کند و امیدواریم با مجموعه تلاش‌ها مشکلات بیمه، مردم و شرکت‌های بیمه در زمینه‌های مختلف را حل کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری