کد خبر: 2000

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: سهم شرکت‌ های تعاونی در تولید پوشاک حدود ۲۲ درصد از تعداد واحدهای فعال و حدود ۱۶ درصد اشتغال زایی در این بخش است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، غلامحسین حسینی نیا از ایجاد ۲۹ هزار فرصت شغلی در تعاونی‌ های نساجی خبر داد و گفت: تعداد تعاونی‌ های فعال و در دست اجرای صنایع نساجی، چرم و پوشاک ۳۳۵۲ واحد با عضویت ۳۴۳۵۳ نفر است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: از مجموع ۳ هزار و ۵۱ واحد فعال دارای مجوز تولید پوشاک از وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشتغال زایی ۵۸ هزار و ۸۴۷ نفر، تعداد ۶۶۹ واحد تعاونی است و ۹۳۴۳ نفر نیز در این بخش فعالیت دارند.

حسینی نیا ادامه داد: سهم شرکت‌ های تعاونی در تولید پوشاک حدود ۲۲ درصد از تعداد واحدهای فعال و حدود ۱۶ درصد اشتغال زایی در این بخش است.

وی خاطرنشان کرد: در تولید کالاهای نساجی تکمیل شده به جز پوشاک نیز از مجموع ۵۲ واحد دارای مجوز با اشتغالزایی ۱۱۰۹ نفر، تعداد ۲۵ واحد تعاونی بوده و با اشتغال زایی ۳۵۳ نفر سهمی معادل ۴۸ درصد از تعداد واحدها و ۳۲ درصد از اشتغال واحدهای دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت را به خود اختصاص داده اند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه افزود: حدود ۳۶ درصد از تعداد واحدها و ۲۰ درصد اشتغال زایی در بخش عملیات تکمیلی منسوجات (رنگرزی، چاپ و تکمیل) و همچنین حدود ۱۴ درصد تعداد واحدها و ۷ درصد اشتغال زایی تولید انواع پارچه و کالاهای کشباف و قلاب باف مربوط به بخش تعاون است.

حسینی نیا گفت: واردات بی رویه پوشاک به صورت قاچاق و عدم جهت گیری صادراتی تولیدات داخلی، وارداتی بودن پارچه مورد نیاز صنایع و وابستگی تولیدات به خارج از کشور جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز، سطح پایین دانش و مهارت‌های مدیریتی تولید و بازاریابی و فروش محصولات و وجود کارگاه‌های کوچک فاقد قدرت رقابتی در قیمت و کیفیت با محصولات معتبر را از جمله مهم ترین مسائل و مشکلات این تعاونی ‌ها است.

وی درباره راهکارهای ارتقای سطح کمی و کیفی تعاونی‌های صنایع غذایی و دارویی اظهارداشت: حمایت از ایجاد صنایع بزرگ تولید کننده پوشاک و برندسازی در بخش تعاون، حمایت از ایجاد خوشه ها و شهرک‌ های صنعتی پوشاک و ایجاد نمایشگاه و بازارهای دائمی عرضه و فروش محصولات، افزایش تعرفه بر کالاهای واراداتی و ممانعت از ورود کالاهای بی کیفیت خارجی، توانمندسازی مدیران و شاغلین شرکت های تعاونی جهت کسب مهارت های علمی و مدیریتی و حرفه ای و مهارتی مورد نیاز و حمایت از شکل گیری واحدهای خرد پوشاک در قالب مشاغل کوچک و خانگی و ساماندهی آنها در قالب برند خاص تحت نظارت اتحادیه های تخصصی مهم ترین راهکارهای ارتقای کمی و کیفی تعاونی های صنایع غذایی و دارویی است.

معاون تعاون وزیر کار افزود: لایحه حمایت از تولید، مصوبه بهبود محیط کسب و کار، لایحه جامع منابع طبیعی از جمله مهم ترین طرح ها و لوایح در دست بررسی و اقدام برای حل مسائل و مشکلات این تعاونی‌ ها است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری