کد خبر: 14515

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با تکرار ادعاهای بی‌اساس درباره مواضع سیاست خارجی ایران به باراک اوباما تاکید کرد که این را تشخیص دهد که این کشور دشمن آمریکا است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، یک روزنامه وابسته به تندروهای آمریکایی در گزارشی از رئیس‌جمهور این کشور به دلیل تلاش برای توافق با ایران به شدن انتقاد کرد.

در گزارش «وال استریت ژورنال»، با عنوان «به چه روشی ایران را می‌توان یک شریک قابل اتکا در مذاکره است»، به باراک اوباما هشدار داد که این موضوع را تشخیص دهد که ایرانی‌ها آمریکا را دشمن خود می‌دانند.

در این یادداشت با ادعای آنکه اوباما به دنبال «جستجوی شراکت با ایران در موضوع هسته‌ای و همچنین برای مقابله با گروه‌های تروریستی در خاورمیانه است»،‌ آمده است: «کارنامه اقدامات ایران شامل مثال‌های بسیار نادری از مشارکت آن با آمریکا یا متحدانش است».

در این یادداشت تاکید شد که ایران حامی سودان و سوریه و گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان،‌ گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق و همچنین حامی حماس است. وال‌استریت‌ژورنال همچنین نوشته است که با کمک ایران حزب‌الله اکنون ۶۰ هزار راکت زمین به زمین دارد و حماس ۱۰ هزار راکت از این نوع در غزه دارد و تمامی این گروه‌ها هم هدفشان را «محو اسرائیل از روی زمین» اعلام کرده‌اند.

نویسنده این گزارش در ادامه به بیان مسائل میان تهران و واشنگتن پرداخته و نوشته است که ایران را می‌توان جزو متحدان نزدیک روسیه، چین و کره شمالی دانست. وی همچنین نوشته است: «ایران نه تنها برای خاورمیانه مشکل است بلکه اقدامات آن در آمریکای جنوبی و مرکزی هم در تضاد با منافع آمریکا است.»

در گزارش وال استریت بار دیگر ایران به حمایت از اعتراضات مردمی در یمن متهم شده و آمده است: «چطور می‌توان اعتقاد داشت که ایران یک شریک قابل اعتماد است؟»

این روزنامه درباره مفاد توافق هسته‌ای هم ادعا کرد: «تبعیت از مفاد توافق هسته‌ای را نباید بر اساس اعتماد استوار کرد بلکه به راستی آزمایی و دسترسی کامل به هر سایت هسته‌ای در هر زمان نیاز است البته با سختترین نظام راستی آزمایی هم نمی‌توان اطمینان داشت».

نویسنده گزارش وال استریت ژورنال تصریح کرد: «ایران نشان داده که خواهان ایفای نقش برجسته و مهم در خاورمیانه است و به همین دلیل من فکر نمی‌کنم این کشور از برنامه هسته‌ای خود کنار بکشد».

در ادامه این یادداشت درباره توافق هسته‌ای با ایران تصریح شد: «یک رئیس‌جمهور باهوش این را می‌داند که باید از یک توافق بد کنار بکشد اما به نظر می‌رسد آقای اوباما در انتخاب مسیر برعکس مصمم است. خوشبختانه نقشی قانونی برای ایجاد مانع در برابر تبدیل یک دشمن به کشور در آستانه هسته‌ای شدن دارد».

در پایان این یادداشت سراسر ضد ایرانی هم آمده است: «رهبران ایرانی طی سال‌های زیاد در حال به راه انداختن جنگ مخفیانه علیه غرب بوده‌اند و آنها قطعا ما را دشمن خودشان می‌دانند. امیدواریم که رئیس‌جمهور (اوباما) وقتی در حال مذاکره است بداند که این موضوع حقیقت دارد».

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری