کد خبر: 13034

در حالی که شورای پول و اعتبار مصوبه تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر را به بانک‌های عامل ابلاغ کرده است خبرها حاکی از این است که این بانک که تعداد آنها به ۶ بانک می‌رسد هنوز دستورالعمل پرداخت ان را آماده نکرده‌اند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، بانک مرکزی در ۲۵ دی ماه امسال مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش ۵ میلیون تومانی سقف تسهیلات مسکن مهر را به بانکهای عامل ابلاغ و در آن تاکید کرد که افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر از ۲۵۰ به ۳۰۰ میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانک‌های عامل (با اولویت طرح‌های در شرف اتمام که به تشخیص بانک عامل با افزایش سقف فردی مربوطه به اتمام می‌رسند، با هدف تبدیل عقد مشارکت مدنی به فروش اقساطی و تسریع در وصول اقساط تسهیلات اعطایی) موافقت کرد.


ضمن اینکه بانک مسکن نیز تا سقف کلی مصوب شورای پول و اعتبار (به میزان ۵۰۰،۰۰۰ میلیارد ریال) می‌تواند نسبت به افزایش سقف فردی یادشده اقدام نماید. (سقف فردی یادشده مشمول طرح‌های تکمیل شده بانک مسکن که هنوز تبدیل به فروش اقساطی نشده‌اند ازجمله برای ۲۹۳،۴۲۰ واحد بانک مسکن نمی‌شود.)

بنابراین گزارش، بگذریم که افزایش سقف تسهیلات برای اولین بار به عهده بانکهای عامل گذاشته شده است دارای ایراداتی است اما آنچه که مشخص است این است که بانک های ملی، صادرات، تجارت، ملت، رفاه کارگران و مسکن هنوز دستورالعمل پرداخت این تسهیلات را آماده نکرده اند و همین موضوع باعث شده تا این افزایش سقف تسهیلات هنوز جنبه اجرایی پیدا نکند.

از آنجا که در ابلاغیه بانک مرکزی آمده است که متقاضیان می توانند با مراجعه به بانک ها از اینکه پروژه آنها مشمول افزایش ۵ میلیون تومانی شده یا خیر مطلع شوند برخی از متقاضیان مسکن مهر به خبرنگار فارس می گویند: برای اطلاع از اینکه پروژه آنها مشمول افزایش ۵ میلیون تومانی تسهیلات مسکن مهر شده است به بانکهای عامل مراجعه کرده ایم اما آنها اعلام می کنند که هنوز دستورالعملی به ما ابلاغ نشده است، بنابراین نمی توانیم در این خصوص شما را راهنمایی کنیم.

پورسعیدی یکی از کارشناسان مسکن معتقد است ایرادی که به مصوبه بانک مرکزی وارد است این است که افزایش وام به تشخیص بانک عامل گذاشته شده است.

وی افزود:بدین معنا که بانک عامل اگر صلاح بداند افزایش تسهیلات یک پروژه را در دستور کار قرار می دهد در حالیکه در تمام مصوبات دولت قبل و حال حاضر به دلیل تخصصی بودن میزان و نوع پیشرفت پروژه و اشراف اجرایی، تشخیص تعلق افزایش تسهیلات بر عهده وزارت راه و شهرسازی بوده و اصولا بانک توانایی تشخیص این موضوع را ندارد.

وی اضافه کرد:این بدان معناست که اجرایی شدن مصوبه مزبور تا به تفاهم رسیدن وزارت راه و شهرسازی با بانکها عامل بویژه بانک مسکن حداقل ۶ ماه زمان خواهد برد و پروژه ها حدود ۶ ماه بلاتکلیف می مانند.

البته احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از ابلاغ مصوبه تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر به بانک‌های عامل توسط شورای پول و اعتبار خبر داده و گفته است که مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن مهر به ۳۰ میلیون تومان ابلاغ شده و بانک مسکن تا هفته آینده دستورالعملی برای پرداخت این تسهیلات آماده خواهد کرد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم این دستورالعمل هفته آینده امضا شود تا هر چه زودتر این مصوبه جنبه اجرایی پیدا کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری