کد خبر: 12743

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با اعلام اینکه سرمایه گذاران ایرانی ۴ میلیون مسکن در عراق ساختند، گفت: علاوه بر صادرات مواد غذایی باید صادرات خود را به کشور عراق در حوزه لوازم خانگی، پوشاک، صنعت و دارو افزایش دهیم.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، رستم قاسمی دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق امروز در همایش فرصت‌های ویژه اقتصادی و تجاری ایران و عراق با اشاره به اینکه افزایش حجم مبادلات اقتصادی ایران با کشور عراق بسیار مهم بوده و در دستور کار مسئولین دو کشور قرار دارد اظهار داشت: افزایش تجارت و توسعه روابط دو کشور ایران و عراق نه تنها بر بازار منطقه بلکه بر توسعه بخش اقتصادی دو کشور موثر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه ایران و عراق دو کشور موثر و تاثیرگذار در صحنه بین‌المللی به شمار می‌روند گفت: هم اکنون نیروهای انسانی نخبه و باهوشی در کشور وجود دارد که می‌توانیم از ظرفیت آنها استفاده و توسعه صادرات و کارآفرینی را در حوزه داخل و خارج از کشور به وجود آوریم.

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ۵ درصد معادن ترکیبی دنیا در اختیار ایران است گفت: جمعیت فعلی منطقه حدود ۵۰۰ میلیون نفر است که ایران می‌تواند از این پتانسیل برای توسعه روابط اقتصادی و صادرات محصولات خود استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه ایران و عراق فرصت‌های تجاری و صادراتی مشترک زیادی با هم دارند افزود: با وجود نقاط مشترک سطح همکاریهای دو کشو رکافی نبوده و باید از ظرفیت‌های فنی و تکنولوژی دو کشور نیز برای اثربخش بودن روابط اقتصادی استفاده کنیم.

قاسمی در رابطه با سرمایه‌گذاری ایران و عراق نیز گفت: سرمایه‌گذاران ایرانی در عراق ۴ میلیون مسکن ساخته اند اما این تعداد برای ایران و نیازمندی عراق کافی نبوده و باید افزایش پیدا کند. به اعتقاد بنده تولید ۴ میلیون مسکن فقط به اندازه جمعیت برخی از کشورهای همسایه است.

مشاور معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه عراق کشور ثروتمندی است اما متاسفانه از منابع خود به درستی استفاده نکرده است افزود: امیدواریم با توسعه روابط و ایجاد فضای امن تعاملات تجاری ایران و عراق افزایش پیدا کند.

قاسمی بابیان اینکه ایران برای امنیت و آرامش کشور عراق تلاش زیادی می‌کند، افزود: داعش در عراق ناامنی‌هایی را به وجود آورده است اما قطعا در آینده نزدیک امنیت در بخش وسیعی و تمام نقاط عراق حاکم خواهد شد.

وی به سند چشم‌انداز توسعه کشور اشاره کرد و گفت: قرار است با ارتقای شاخص‌های اقتصادی در حوزه‌های حمل و نقل و انرژی و افزایش حجم صادرات رتبه نخست اقتصادی را در منطقه کسب کنیم اما هم اکنون تا تحقق این هدف فاصله زیادی وجود داشته و باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

قاسمی با تاکید بر اینکه علاوه بر صادرات مواد غذایی باید صادرات خود را به کشور عراق در حوزه لوازم خانگی، پوشاک، صنعت و دارو افزایش دهیم اظهار داشت: برای بستر سازی این حضور تاسیس شرکتهای نمایندگی در ایران می‌تواند مقدمات لازم را فراهم کند.

وی بر لزوم سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عراق در قابل تاسیس کارخانجات و خطوط مونتاژ تاکید کرد و گفت: کیفیت، سرعت، و قیمت از جمله شاخص‌های مورد توجه برای توسعه روابط تجاری است که باید دو کشور به این مولفه‌ها توجه زیادی را داشته باشند.

قاسمی با اعلام اینکه تاکنون ایران ۵ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی به عراق ارائه داده است تصریح کرد: اخیرا برخی از شرکتها که اسامی آنها بعدا اعلام خواهد شد در مناقصات عراق برنده شده و سطح همکاری خود را در این کشور افزایش داده‌اند.

وی در ادامه به برگزاری نمایشگاه بزرگ ایران در عراق اشاره کرد و افزود: طی یک ماه آینده هیئت عالیرتبه اقتصادی ایران به همراه معاون اول رئیس جمهور به کشور عراق سفر کرده و اقدامات لازم را برای توسعه روابط ایران و عراق انجام خواهد داد.

قاسمی گفت: درصددیم با برگزاری جلسات و کنفرانس‌های مختلف با طرف عراقی تفاهمنامه‌ها را تبدیل به توافقنامه کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری