کد خبر: 12096

یک نشریه آلمانی با اشاره به بحران‌های بی‌شماری که اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ با آن مواجه بود این سال را سالی سیاه برای اروپا ارزیابی کرد.

به گزارش قم خبربه نقل از تسنیم، "دویچه وله" در تحلیلی ۲۰۱۴ را سال سیاه برای اروپا نامیده و نوشت: این یک فاجعه سیاسی بود به گونه ای که مدت های طولانی نارضایتی ها در اتحادیه اروپا وجود داشت تا اینکه این احساسات به جوش آمد و در انتخابات اروپایی در ماه می سال ۲۰۱۴ تخلیه شده و خود را نشان داد. در این انتخابات تقریبا در همه جای این اتحادیه احزاب مشکوک به اروپا، دشمن با اروپا و راست پوپولیستی توانستند موفقیت هایی را به دست آورند. در فرانسه، انگلیس و دانمارک البته این احزاب به عنوان پیروز به نمایش درآمدند.


برنامه های این احزاب عبارتند از اروپای کم تر و ملی گرایی بیشتر. حزب افراط گرای جبهه ملی فرانسه می خواهد از منطقه ارز مشترک اروپایی خارج شده و دوباره به ارز سابق برگردد. حزب افراط گرای استقلال انگلیس خواهان خروج از اتحادیه اروپا است. وجه مشترک همه این احزاب افراطی این است که خواهان مهاجران کمتر هستند.

این رسانه آلمانی در ادامه نوشت: مسئله مهاجران به عنوان مثال در سال۲۰۱۴ اتحادیه اروپا را بیش از پیش دچار دو دستگی کرد. گروه های حقوق بشری و پاپ در اتحادیه اروپا در این راستا تبلیغ می کردند که پناهندگان بیشتری از مناطق بحرانی خاورمیانه پذیرفته شود. البته ظرفیت قایق تکمیل است احساس مشترکی بود که توسط جناح راست پوپولیستی در این اتحادیه به آن دامن زده می شد.

دویچه وله در بخش دیگری از این مطلب نوشت: در هیچ کشور اروپایی میزان نارضایتی ها در سال ۲۰۱۴ به اندازه انگلیس تا این حد بالا نبود. نخست وزیر محافطه کار انگلیس تحت فشار حزب افراط گرای استقلال قرار داشت. وی از اتحادیه اروپا خواهان اصلاحات و مسئولیت بیشتر برای کشورهای عضو اتحادیه بوده و تاکید داشت که در غیر این صورت وی نمی تواند تضمین دهد که انگلیسی ها در یک همه پرسی برای خروج از این اتحادیه رای ندهند. در این میان به نظر می رسد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا امری قابل تصور باشد.

این رسانه آلمانی در ادامه نوشت: بحران اقتصادی با بیکاری بالا در بسیاری از کشورهای اروپایی نه تنها موجب صعود احزاب افراطی شد بلکه این مسئله که چگونه باید با این مسئله مبارزه شود اروپا را دچار دو دستگی کرد و مسائل اروپا را کمی تغییر داد.

در حالی که قبلا یونان، ایرلند، پرتغال و اسپانیا در نقطه میانی توجهات و نگرانی های اروپا قرار داشتند اما کم کم این نگرانی ها به عقب رانده شد و به جای آن کشورهای ایتالیا و بخصوص فرانسه در سر فصل مسائل این اتحادیه قرار گرفتند و این مسئله مطرح شد که آیا کمیسیون باید در برابر فرانسه سختگیری کرده و این کشور را به صرفه جویی بیشتر وا دارد یا باید به این کشور زمان بیشتری برای تثبیت اوضاع داده شود. این مسئله ای بود و هست که دائما در بروکسل به آن پرداخته می شد.

"یانیس امانوییلیدیس" از مرکز سیاست اروپا در بروکسل، فرانسه را از نظر شایستگی برای اصلاحات ساختاری بیشتر ضعیف ارزیابی می کند و به همین دلیل شک دارد که این کشور دوباره بتواند روی پای خود بایستد. همچنین در عرصه سیاسی فرانسه نیز به دلیل قدرت گرفتن احزاب راستگرای افراطی علامت سوال های زیادی وجود دارد.

اما مسئله فرانسه به همین جا ختم نمی شود. مردی که در کمیسیون جدید اتحادیه اروپا باید منطبق با معیارهای ثبات این اتحادیه عمل کند "پی‌یر موسکوویسی" وزیر سابق دارایی و اقتصاد فرانسه است که در کمیسیون جدید نقش کمیسر ارزی اتحادیه اروپا را بر عهده گرفت. زمانی که "یان کلود یونکر" رئیس جدید کمیسیون اروپایی وی را به عنوان کمیسرارزی معرفی کرد بسیاری ناراضی بودند اما این نارضایتی تنها مربوط به وی نبود بلکه درباره کمیسرهای دیگر منتخب یونکر هم عدوم توافق و نارضایتی هایی وجود داشت. با این حال این کمیسیون بالاخره بعد از تغییرات جزئی توسط پارلمان تایید شد.

پس از آن یونکر رئیس کمیسیون اروپایی خود در ماه نوامبر در آستانه خط پایان قرار گرفت زمانی که مشخص شد شرکت های بزرگ بین المللی با مقامات لوکزامبورگی بر سر مالیات کم توافق کرده اند و این مسئله در دورانی اتفاق افتاده بود که یونکر نخست وزیر و وزیر دارایی این کشور بود. البته در عرصه سیاسی تا به حال یونکر از انتقادات در این باره جان سالم به در برده است اما اعتبار وی از آن زمان کاهش پیدا کرده است.

نویسنده در ادامه این مطلب نوشت: اگر در اروپا در سال ۲۰۱۴ یک بحران که روی بقیه مسائل سایه افکنده است وجود داشته باشد آن جبهه گیری با روسیه در بحران اوکراین است. اتحادیه اروپا در جریان بحران اوکراین همواره تحریم های شدیدتری را علیه مسکو وضع کرد البته این اختلافات ظاهرا از راه حل خود بسیار دور شده است و در پایان سال به نظر می رسد دیگر یک بازگشت به شراکت سابق با روسیه برای اروپا دور از دسترس است. ناامنی بزرگی در اروپا گسترش پیدا کرده است. آن نظم صلح آمیز اروپایی که از پایان جنگ سرد ایجاد شده بود ظاهرا در هم شکسته است و هیچ کس نمی داند که اوضاع چگونه ادامه خواهد یافت.

اما بعد از همه این تجربه های تلخ در سال ۲۰۱۴ اروپایی ها یاد گرفته اند که انسجام تا چه اندازه مهم است. در اختلافات و رویارویایی ها با روسیه اتحادیه اروپا به ندرت تا این حد خود را منسجم نشان داده بود. مدتهای طولانی بود که به نظر می رسید این اصل (انسجام) به دست فرموشی سپرده شده است که تجربه های سال ۲۰۱۴ دوباره این اصل را برای اروپا یادآوری کرد.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری