کد خبر: 12021

کشورهای عربی عضو اوپک پیش بینی می کنند با کاهش تولید نفت شیل و افزایش تقاضا قیمت نفت در پایان سال ۲۰۱۵ به ۷۰ تا ۸۰ دلار خواهد رسید.

به گزارش قم خبر، تسنیم به نقل از رویترز، هیئت های نمایندگی کشورهای عرب عضو اوپک این هفته گفتند، کشورهای عربی عضو اوپک انتظار دارند با احیای تقاضا برای نفت به دلیل ترمیم اقتصاد جهانی، قیمت جهانی نفت تا پایان سال آینده میلادی به رقم ۷۰ تا ۸۰ دلار برگردد.

این هیئت ها که برخی از آنها از کشورهای اصلی تولید کننده نفت در حوزه خلیج فارس هستند افزودند، ممکن نیست در آینده نزدیک شاهد بازگشت قیمت ۱۰۰ دلاری نفت باشیم. برخی از آنها حتی گفتند، بازگشت قیمت نفت به ۱۰۰ دلار ممکن است با استقبال کشورهای آنها مواجه نشود. برخی منابع گفتند، هرچند قیمت ۱۰۰ دلاری زمانی برای بسیاری از تولید کنندگان اصلی نفت قیمتی عادلانه محسوب می شد، اما این قیمت موجب تشویق تولید نفت از سوی تولید کنندگان جدید با هزینه بالا در خارج از اوپک می گردد.

این کشورها امیدوارند به محض اینکه رشد وحشتناک تولید نفت با هزینه بالا نظیر نفت شیل آمریکا کند شود و قیمت های پایین موجب تحریک تقاضا گردد، قیمت نفت توازن خود را تا پایان سال ۲۰۱۵ پیدا کند، حتی اگر اوپک تولید خود را کاهش نداده باشد.

یک منبع نفتی در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: «طرز فکر عمومی این است که قیمت نفت نمی تواند سقوط کند، قیمت ها ممکن است چند ماهی رقم ۶۰ دلار یا اندکی پایین تر را تجربه کنند، اما پس از آن قیمت نفت به سطح قابل قبول ۸۰ دلار در هر بشکه باز خواهد گشت، احتمالا پس از ۸ ماه تا یک سال دیگر.»

یک منبع دیگر در اوپک گفت: «باید منتظر بمانیم و ببینیم. ما قیمت ۱۰۰ دلاری را برای سال آینده پیش بینی نمی کنیم، مگر اینکه یک اختلال ناگهانی در عرضه رخ بدهد. اما قیمت متوسط ۷۰-۸۰ دلاری برای سال آینده محتمل است.»

این اظهارات، اولین مواضع منتشر شده از سوی اعضای اوپک است که نشان می دهد تولید کنندگان اصلی نفت، وضعیت بازار در سال آینده را چگونه ارزیابی می کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری