کد خبر: 11710

معاون وزیر راه و شهرسازی از اتمام طرح‌های مسکن مهر تا پایان سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، محسن نریمان در برنامه "نگاه یک" شبکه یک سیما با بیان اینکه ۲۰ درصد طرح‌های مسکن مهر درقالب شهرهای جدید در حال ساخت است، اظهارداشت: ساخت این شهرها حدود ۸۰ درصد پیشرفت دارد.

وی با اعلام اینکه طرح‌های مسکن مهر در کل کشور ۸۳ درصد پیشرفت داشته است، گفت: براساس قانون، جز مقدار کمی که از یارانه ها به این طرح اختصاص می‌ابد، بقیه هزینه طرح مسکن مهر را مردم می پردازند.

معاون وزیرراه و شهرسازی افزود: جانمایی شهرهای جدید بسیار مناسب بود اما به دلیل شتابزدگی در اجرای این طرح‌ها زیرساخت‌های این شهرها با این شتاب امکان پذیر نیست.

وی در این زمینه به شهر جدید پردیس اشاره کرد و گفت: برای ایجاد یکصد هزار مسکن مهر در این شهر قرار داد بسته شد اما به دلیل بی برنامه بودن دولت گذشته برخی مشکلات در این شهر ایجاد شده است.

نریمان افزود: از ۵۰ هزار میلیارد تومانی که برای ساخت مسکن مهر در نظر گرفته شده بود، بیش از ۴۱ هزار میلیارد تومان آن در دولت گذشته هزینه شد و دولت جدید فقط ۴ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان آن را هزینه کرده که حدود ۹ درصد کل مبلغ است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در برخی طرح‌های مسکن مهر مردم سهم خود را نمی‌پردازند، اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار، حدود ۵۰ تا ۵۵ درصد از آورده مردم تحویل داده شده در حالی که پیشرفت فیزیکی طرح‌ها ۷۸ درصد است.

وی گفت: در دولت گذشته تعاونی‌ها وارد طرح مسکن مهر شدند اما به دلیل ناموفق بودن، دولت تعدادی از آنها را منحل و خود وارد اجرای این طرح شد و دولت جدید تلاش می‌کند طرح مسکن مهر را از دولت محور بودن به مردم محوری تبدیل کند.

نریمان افزود: وزیر راه و شهرسازی هر دو روز یکبار برای بررسی روند پیشرفت طرح‌های مسکن مهر جلسه می‌گذارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره روند پرداخت تسهیلات بانک مسکن به طرح‌های مسکن مهر با بیان اینکه بانک تسهیلات مسکن را یکجا پرداخت نمی‌کند بلکه مرحله به مرحله می‌پردازد، گفت : مشکل این است که پیشرفت فیزیکی مسکن مهر بیش از آورده مردم است.

وی افزود : درباره اختصاص تسهیلات بانکی به طرح مسکن مهر در شهرهای جدید حتی یک مورد مشکل وجود ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره قراردادهای بسته شده با پیمانکاران بخش مسکن مهر گفت : هیچ قرارداد قطعی با این پیمانکاران نداریم و همه دریافت‌ها علی الحساب است و قیمت نهایی با اتمام طرح اعلام می شود.

نریمان افزود: به دلیل پرداخت‌هایی که در زمینه طرح مسکن مهر انجام و قراردادها بسته شده بود، امکان لغو این طرح با روی کار آمدن دولت جدید وجود نداشت اما در عمل دولت جدید جلوی ادامه این طرح را با روند گذشته گرفت.

وی در عین حال افزود: در دولت جدید کارهایی که انجام می شود، مربوط به دولت دهم است. در شهر جدید پردیس اعتبار ساخت ۶۹ مدرسه و یک تصفیه آب از محل تهاتر تامین شده است.

نریمان گفت: برای برخی از طرح‌های مسکن مهر متقاضی وجود ندارد و بر این اساس ساخت مدرسه ، مغازه و درمانگاه در این شهرها بی فایده است.

وی اضافه کرد : دولت پیشنهاد فروش قطعی مسکن مهر را ارائه نکرد بلکه مجلس شورای اسلامی این طرح را تصویب کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مسئله اجاره بهای مسکن با رونق اقتصادی بهبود می‌یابد اما در طرح جامع مسکن و در موضوع مسکن اجتماعی و حمایتی این مسئله حل خواهد شد.

نریمان افزود : نشست های طرح جامع مسکن ادامه دارد اما تاکنون این طرح نهایی نشده است.

* انتقاد از رویکرد دولت درباره مسکن مهر

علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت : شهرجدید هزینه های ساختش را خود پرداخت می کند اما در دولت جدید همه هزینه ها در مسکن مهر شهرهای جدید برعهده مردم گذاشته شده است.

وی افزود : در هیچ جای دنیا اینچنین نیست و باید آورده مردم در این زمینه کم شود.

این نماینده مجلس گفت: اگر مشکل شهرهای جدید جانمایی آنها بوده که این کار در زمان حضور آقای آخوندی در وزارت شهرسازی انجام شده است و نباید همه چیز را برعهده دولت دهم بگذاریم.

وی افزود : مشکل مسکن مهر در قالب شهرهای جدید نبود زیرساخت ها و ۱۱ هزار میلیارد تومانی است که در اختیار بانک مسکن است و این بانک آن را پرداخت نمی کند.

خسروی گفت : رئیس دولت گذشته هفته ای یکبار برای مسکن مهر جلسه برگزار می کرد اما در دولت یازدهم وزیر هم جلسه نمی گذارد.

این نماینده مجلس اضافه کرد : در برخی طرح های مسکن مهر ماهی نیم درصد پیشرفت داریم که براساس ۲۵ درصد باقی مانده از اتمام این طرح ها ۵۰ ماه تکمیل آنها زمان می برد.

وی با بیان اینکه باید تلاش بیشتری برای اتمام طرح های مسکن مهر شود گفت : اگر روند اجرای این طرح ها به این شکل باشد مشخص نیست مسکن مهر چه زمانی به اتمام می رسد.

این نماینده مجلس افزود : بانک مسکن شرط گذاشته که برای پرداخت باقی تسهیلات مردم باید اوراق بخرند که این نادرست است.

خسروی گفت : کسی تلاشهای بانک مسکن را زیر سوال نمی برد اما سوال این است که این بانک چرا ۱۱ هزار میلیارد تومان را نگه داشته است در حالی که با سه میلیون تومان تسهیلات به هر واحد، رضایت نسبی برای اسکان متقاضیان ایجاد می شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دولت یازدهم به محض روی کار آمدن ۱۰ مصوبه دولت دهم را لغو کرد افزود : اگر طرح مسکن مهر نادرست بود چرا این مصوبه را نیز لغو نکرد واز مردم پول گرفت؟

وی گفت : دولت یازدهم راهکار های پسندیده ای برای مسکن مهر دارد اما این طرح را دلیل همه مشکلات می دانند .

این نماینده مجلس افزود : دولت در عین حال که طرح مسکن مهر را نادرست میداند اما آن را لغو نمی کند و می خواهد از مردم پول بگیرد.

خسروی گفت : در حالی که ما می توانیم طرح مسکن مهر را برای جهان الگو قرار دهیم و با توجه به ظرفیتی که در این زمینه در کشور وجود دارد از این طریق برای کشور درآمدزایی کنیم اما دولت بخش مسکن را در اولویت چهارم درآمدزایی و صادرات کشور قرارداده است.

وی درباره مصوبه مجلس مبنی بر فروش قطعی مسکن مهر افزود : این مصوبه با قانون ساماندهی تناقض دارد اما پیشنهاد مجلس برای باز شدن دست دولت است که این طرح به اتمام برسد و دغدغه مردم رفع شود.

این نماینده مجلس درباره طرح جامع مسکن گفت : مهمترین بخش این طرح ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در ۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده شهرهاست که حدود ۱۱ میلیون نفر در آن زندگی می کنند.

وی افزود : در طرح جامع مسکن ، موضوع مسکن اجتماعی برای حل مسئله اجاره بها مطرح است.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری