در حالی بر اساس قانون فروش بلیت هواپیما به‌صورت چارتری ممنوع است که شرکت‌های هواپیمایی داخلی بدون هیچ مانعی پروازهای خود را به‌ صورت چارتر به‌خصوص در ایام پیک سفر به آژانس‌های مسافرتی واگذار می‌کنند.

به گزارش قم خبر، مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به صدور 257 مجوز پروازی به عتبات به منظور جلوگیری از افزایش قیمت بلیت هواپیما گفته بود:‌ با توجه به اینکه نرخ بلیت در مسیرهای خارجی تابع مقررات نرخ‌گذاری داخلی نیست، اما تذکر لازم به شرکت‌های هواپیمایی مبنی بر نظارت بر سیستم فروش داده شده است.

وی با بیان این‌که در همین راستا به منظور جلوگیری از هرگونه تخلف احتمالی ضمن نظارت مستمر بر شبکه فروش خود و خودداری از فروش پروازهای مذکور به صورت چارتری، طی بخشنامه‌ای شرکت‌های هواپیمایی را ملزم به درج لیست نرخ پروازهای مذکور روی سایت شرکت مربوطه کرده است.

این در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی بی توجه به بخشنامه‌های سازمان هواپیمایی کشوری پروازهای خود را به‌صورت چارتری در اختیار آژانس‌های هوایی قرار می‌دهند.

نتیجه این اقدام نیز فروش سه تا چهار برابر بلیت هواپیما به مردمی است که چاره‌ای جز خرید بلیت‌های چارتری ندارند. نمونه بارز این اتفاق در هفته‌های اخیر برای پرواز تهران-نجف روی داده است، پروازی که قیمت رسمی رفت و برگشت آن حدود 650 هزار تومان است، اما به دلیل آن‌که شرکت‌های هواپیمایی آنرا به‌صورت چارتری به آژانس‌های هواپیمایی واگذار کرده‌اند قیمت پرواز مذکور از مرز 2 میلیون و 300 هزار تومان نیز عبور کرده است.

بر اساس این گزارش با نزدیک شدن به اربعین حسینی سیر صعودی قیمت بلیت پرواز به نجف شدت گرفت تا جائیکه شنبه هفته جاری نرخ پرواز رفت و برگشت تهران-نجف رکورد 2 میلیون و 300 هزار تومان را ثبت کرد.

برخی فعالان بازار دلیل این افزایش را تقاضای بالا برای سفر به عتبات عالیات می‌دانند و با استناد به همین مسئله به مردم پیشنهاد خرید بلیت‌های چارتری را می‌دهند.

البته در این بین گزینه دیگری نیز به جز "چارتر" پیش روی خریداران نیست، چراکه به گفته مدیران آژانس‌های هوایی شرکت‌های هواپیمایی در ماه‌های گذشته پرواز برخی مسیرهای خود از جمله پروازهای نجف را به‌صورت چارتری به آژانس‌ها واگذار کرده‌اند.

گرچه متولی حمل‌ونقل هوایی مسافری مدعی نظارت بر شرکت‌های علمکرد هواپیمایی از طریق بخشنامه‌ها و دستورالعمل تاکید دارد، اما واقعیت این است که در این بخش حق مردم همواره نادیده گرفته شده است.

نابسامانی‌های کنونی بخش حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور می‌تواند متاثر از دو مقوله باشد؛ یا سازمان هواپیمایی کشوری بر این بازار طبق آنچه مدعی است نظارت دارد ولی شرکت‌های هواپیمایی وقعی نمی‌نهند و این‌گونه شده که در این بخش هر کسی ساز خود را می‌زند.

یا این‌که بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های سازمان هواپیمایی بازدارندگی لازم را ندارد و این ضعف به نابسامانی‌ها پس از متنوع‌سازی قیمت بلیت هواپیما دامن زده است. همه این اتفاقات دست به دست داده تا یک رانت میلیاردی در پروازهای چارتری شکل گیرد که عده‌ای حاضر نیستند از منافع آن چشم‌پوشی کنند.

 
منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری