کد خبر: 11511

هیأت ترکیه‌ که روز گذشته به ایران آمده بود تا در مورد عوارض عبور کامیون‌های خود از مرز ایران و پلمب مخازن سوخت مذاکراتی داشته باشد، بدون دریافت امتیازی صبح امروز از ایران رفت و ایران کماکان به پلمب مخازن سوخت کامیون‌‌های ترک در مرز خود ادامه می‌دهد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس‌، پس از بروز کش و قوس‌‌های فراوان درباره عوارض عبور کامیون‌‌های ایرانی و ترک از مرز کشور و قانون‌شکنی کشور ترکیه با دو بار افزایش غیرقانونی عوارض عبور از مرز برای کامیون‌‌های ایرانی، کشور ایران تصمیم گرفت‌ از این پس سوخت ارزان در اختیار کامیون‌های ترکیه قرار ندهد و مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه در مرز ایران پلمپ شود.

بدین ترتیب کامیون‌های ترکیه‌ای باید با باک پر از سوخت وارد ایران شوند و در حین عبور هم اجازه سوخت‌گیری ندارند تا زمانی که از مرز ایران خارج شوند.

پلمپ مخازن سوخت که بنا به خواسته کشور ترکیه هم بود، با استقبال ایران مواجه‌ و از ۱۱ آذرماه امسال اجرایی شد و هم‌اکنون پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه‌ در مرز ایران هم‌اکنون انجام می‌شود.

پس از آنکه‌ ایران با پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه‌ از مواضع خود کوتاه نیامد‌ و اجازه نداد حق مردم ایران با ارائه سوخت ارزان به دیگر کشور‌ها تضعیف شود، ‌کشور ترکیه‌ که احتمال نمی‌داد ایران دست به اجرای پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ایران بزند شو‌که شد و به سرعت هیأتی را بررسی این موضوع به ایران فرستاد.

این در حالی است که تا قبل از اجرای پلمپ، کشور ایران، از طریق وزیر راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه بار‌ها از کشور ترکیه خواسته بود نمایندگانی را به ایران بفرستد و در این‌باره مذاکراتی بین دو طرف انجام شود تا مشکل برطرف شده و ایستایی کامیون‌ها ‌در مرز کاهش یابد، ا‌ما طرف ترک در راستای حفظ منافع خود تمایلی به مذاکره نداشت و به این درخواست بهایی نمی‌داد تا اینکه بالأخره مجبور شد روز گذشته هیأتی را برای مذاکره به ایران بفرستد.

این هیأت روز گذشته و دیشب جلساتی با مدیران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و گمرک جمهوری اسلامی ایران برگزار کردند .

‌در این جلسات مذاکراتی انجام‌ و پیشنهاداتی از سوی دو طرف ارائه شد، ضمن آنکه سوابق تاریخی انجام پلمپ مخازن سوخت کامیون‌ها و قوانین قبلی در مورد پلمپ، بررسی شد اما ظاهراً این جلسات به نتیجه نینجامید و هیأت ترکیه‌ای امروز دست خالی به کشور خود بازگشت‌.

در حال حاضر ایران اجرای قانون پلمپ مخازن سوخت کامیون‌‌های ترکیه را در مرز‌های خود به دقت انجام می‌دهد، تنها مشکلی که برای برخی از کامیون‌های ترکیه‌ای وجود دارد این است که مخازن سوخت برخی از کامیون‌های آنها محلی برای پلمپ ندارد‌ بنابراین آنها مجبور هستند از مرز برگشته و مخازن سوخت خود را ترمیم کنند که همین موضوع، موجب تجمع آنها در مرز بازرگان شده است و این مشکل کشور ترکیه است که باید خود برای رفع آن چاره‌ای بیاندیشد.

البته ایران‌ بار‌ها از طریق ‌‌رسانه‌‌های خود اجرای پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه را از ۱۰ آذرماه اعلام کرده بود‌ و در این‌باره اطلاع‌رسانی هم از طریق وزارت امور خارجه به ترکیه انجام شده بود، اما باز کامیون‌های ترکیه‌ای با مخازن سوخت خالی وارد مرز ایران می‌شوند و چون‌ مخازن برخی از کامیون‌های ترکیه‌ محلی برای پلمپ ندارد‌ مجبور به بازگشت هستند.

البته رسانه‌های ترکیه نیز در راستای منافع بیشتر کشور خود، اعلام کرده‌اند که ایران بدون اطلاع قبلی مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه را پلمپ کرده است در حالی که حدود ۲ ماه است که از طریق همه رسانه‌ها اعلام شده است که برای پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های آنها آماده شده‌ایم، در این باره ماه‌ها بررسی‌ها‌ و رایزنی‌هایی انجام شده بود‌.

در حال حاضر بنا به درخواست دولت ترکیه برای پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترک طبق اطلاعیه قبلی به طرف ترک و یادداشت رسمی که به سفارش ایران در آنکارا ارسال شد، از ۱۰ آذرماه (اول دسامبر) باک همه کامیون‌های ترک ورودی به کشور پلمپ می‌شوند‌ و قطعاً سوخت ارزان‌قیمت را در اختیار ترکیه قرار نمی‌دهیم.

‌روز اول اجرای طرح، کامیون‌های سمت ترکیه دارای سوخت کافی نبودند و به همین دلیل ترددی انجام نشد اما بعد از آن کامیون‌ها در حال تردد در مسیر ایران به ترکیه و ترکیه به ایران به تدریج در حال انجام است، با توافق دو طرف، از این به بعد تمامی کامیون‌هایی که از ترکیه به ایران وارد می‌شوند باید دارای سوخت کافی باشند و به محض ورود به ایران باک آنها پلمپ می‌شود؛ مرز در حال حاضر باز است و تعطیل نشده و همه کامیون‌های کشور ترکیه می‌توانند با داشتن سوخت مصرفی مناسب وارد ایران شوند.

بنابراین گزارش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در پاسخ به خبرنگار فارس گفت امروز درباره این موضوع نشستی را با حضور رسانه‌های اصلی کشور برگزار می‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری