کد خبر: 11391

مدیرکل دفتر مقررات سازمان صادرات و واردات ایران با بیان اینکه ‌موانع صادرات برخی کالاهای‌ صنعتی برطرف شد، گفت: دولت به دنبال این است تا محدودیت‌های صادرات در حوزه کشاورزی را هم برطرف کند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سیدعباس حسینی ظهر امروز در همایش روز صادرات در زاهدان، اظهار کرد: سیاستی که دولت برای خروج از رکود دارد فعال کردن بخش خصوصی است و در این راستا تماش خود را برای حضور سرمایه‌گذاران در پروژه‌های کشور به کار گرفته است.

وی با بیان اینکه‌ تولید نقطه شروع اقتصاد این حرکت است و نگاه سرمایه‎گذار باید برون‌گرا باشد، تصریح کرد: ‌با نگاه به تولید می‌توان به خودکفایی در تمام عرصه‌ها رسید.

این مسئول ادامه داد: دولت تا حدی می تواند از یک واحد تولیدی حمایت کند، ما باید از نقطه شروع بخش تولید را مورد حمایت قرار داده و دیدگاه‌ها را تغییر دهیم تا به تولید محصولات قابل رقابت برسیم.

مدیرکل دفتر مقررات سازمان صادرات و واردات ایران گفت: در بعد مقرراتی گاهی شنیده می‌شود که ما در مقررات تغییر داریم که این یک آسیب تلقی می‌شود و اگر وضعیت مطلوبی داریم باید آن را تثبیت کنیم و اگر نامطلوب است باید آن را تغییر دهیم.

حسینی بیان کرد: صادرات یک سری از کالاها ممنوع بوده و اکنون موانع صادرات برداشته شده است، تنظیم بازار داخلی نباید موجب جلوگیری از صادرات شود.

وی با بیان اینکه با حمایت وزیر و دولت این قضیه در بحث صنعت حل شد، خاطرنشان کرد: ‌در بخش کشاورزی حرکت به سمت و سویی است که چند قلمی هم که محدودیت صادرات دارند از آنها رفع محدودیت شود.

مدیرکل دفتر مقررات سازمان صادرات و واردات ایران افزود: در بخش صادرات و واردات اگر تغییری رخ دهد، اگر تغییرات مثبت بود صادرکنندگان باید از آنها حسن استفاده را بکنند و اگر در جهت منفی تغییری رخ دهد تجار تابع شرایط قبلی خواهند بود و از این تغییرات نباید مضرر شوند.

این مسئول خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته حدود ۵/۳ برابر صادرات غیرنفتی، واردات انجام شده است و اکنون کاهش یافته و حدود ۵/۱ برابر صادرات غیرنفتی واردات انجام می‎شود و این رقم کمی است.

مدیرکل دفتر مقررات سازمان صادرات و واردات ایران گفت: کشورهای صادرکننده بزرگ واردات زیادی انجام می‌دهند کوچک‌بودن حجم تجارت یک علامت از رشد اقتصادی پایین است.

حسینی اضافه کرد: ما گریزی نداریم جز اینکه برای تامین مایحتاج خودمان به توسعه صادرات بپردازیم، بازرگانان امروزه بین‌المللی کار می‌کنند و همه دنیا را نیز یک بازار می‌بینند.

مدیرکل دفتر مقررات سازمان صادرات و واردات ایران ادامه داد: موتور اقتصادی یک کشور تجارت است و رونق تجارت موجب تحرک در سایر بخش‌های اقتصادی می‌شود.

وی ورود دیپلماسی به تجارت را باعث رونق در این زمینه عنوان کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری