کد خبر: 11378

در حالی‌ که برخی مسئولان صادرات تخم‌مرغ به روسیه را یکی از راه حل‌های مشکلات ایجاد شده برای صنعت تخم‌مرغ می‌دانند، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ‌تخم‌گذار استان تهران می‌گوید: صادرات تخم مرغ به روسیه از ابتدا یک نوع بازی بود.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، مدت‌هاست صنعت تخم‌مرغ کشور در شرایط خوبی ‌به‌سر نمی‌برد، تولید مازاد تولیدکنندگان را به دردسر انداخته و این تولیدکنندگان نه تنها سودی از تولید خود نمی‌برند بلکه زیان هم می‌کنند.

در همین راستا سید فرزاد طلاکش، دبیر کل کانون سراسری مرغ‌تخم گذار کشور وضعیت بازار تخم‌مرغ را بسیار نامساعد توصیف کرد و در گفتگو با مهر افزود: قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ حداقل ۴۳۰۰ تومان و میانگین فروش آن ۳ هزار و ۱۰۰ تومان درب مرغداری است، ضمن اینکه تا پایان سال امیدی به بهبود اوضاع نداریم.

گفته‌های طلاکش مورد تایید رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ‌تخم‌گذار استان تهران نیز هست. ناصر نبی‌پور با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم سبب شده مصرف سرانه تخم‌مرغ در کشور از ۱۱ کیلوگرم به حدود ۹ کیلوگرم برسد، به مهر گفت: کل میزان نیاز داخل و صادرات تخم‌مرغ در سال جاری حداکثر ۸۵۰ هزار تن است و با توجه به اینکه میزان تولید ۹۸۰ هزار تن پیش بینی شده حدود ۱۳۰ هزار تن مازاد داریم.

نبی پور با اشاره به وجود ۲۰ میلیون قطعه مرغ پیر و چربی‌دار، افزود: در صورتی که این مرغ‌ها کشتار شوند، احتیاجی به صادرات نداریم اما در حال حاضر نه این مرغ‌ها خریداری می‌شوند و نه کشتارگاه‌ها آنها را کشتار می‌کنند.

در حالی‌ که به گفته طلاکش این مرغ‌ها مصرف خمیر مرغ می‌شدند که به دنبال اعمال ممنوعیت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان استاندارد، هیچ بازاری برای این مرغ‌های پیر وجود ندارد.

نبی‌پور اظهار داشت: مرغ تخم‌گذار مشکلی در این زمینه ندارد. از زمانی که این موضوع اعلام شده، دلال‌ها این مرغ‌ها را خریداری نمی‌کنند در حالی‌که این بازی و بهانه ای است که دلال‌ها درآورده‌اند.

صادرات دردی از تخم‌مرغ دوا نمی‌کند

به گزارش مهر، برخی مسئولان صادرات تخم‌مرغ به روسیه را یکی از راه حل‌های مشکلات ایجاد شده برای صنعت تخم‌مرغ می‌دانند، اما رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ‌تخم‌گذار استان تهران، این موضوع را یک بازی می‌داند.

نبی‌پور با اشاره به اینکه صادرات به روسیه از ابتدا یک بازی بود، گفت: ما از نظر استاندارد و کرایه‌هایی که باید پرداخت شود، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، ضمن اینکه اصلا روسیه از ما درخواست تخم‌مرغ نکرده است.

وی میزان صادرات تخم‌مرغ از ابتدای سال تاکنون را حدود ۳۴ تا ۳۵ هزار تن اعلام کرد و افزود: این میزان تا پایان سال حداکثر ۶۰ هزار تن خواهد بود، کل نیاز کشورهای همسایه ما سال گذشته چیزی حدود ۱۹۸ هزار تن بوده است و علاوه بر ایران کشورهایی مانند اوکراین و ترکیه و... نیز تامین کننده این نیاز هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری