کد خبر: 11361

حذف طرح ادغام منابع درمانی در مجلس، کاهش ۵۰ درصدی هزینه "همراه" بیماران، اعلام جزییات بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی، و...، از مهمترین اخبار حوزه بهزیستی و رفاه در این هفته بود.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، حوزه رفاه و بهزیستی در این هفته شاهد اخبار و رویدادهای مختلفی بود که گزیده ای از مهمترین آنها در گزارش پایان هفته مرور می شود.

تشریح دلایل مخالفت سازمان تامین اجتماعی با ادغام منابع درمانی

در این هفته یکی از موضوعات مهم ادغام منابع درمانی صندوقهای بیمه ای بود که سرانجام با مخالفات تامین اجتماعی و نمایندگان مجلس از دستور کار مجلس خارج شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ضمن تشریح دلایل مخالفت با طرح ادغام منابع درمانی صندوق‌های بیمه‌ای، گفت: این ادغام بر اساس قانون برنامه پنجم، اصول بیمه‌ای و مکانیزم حاکم بر صندوق، تامین اجتماعی را دچار چالش می‌کند.

سید تقی نوربخش گفت: به سه دلیل ادغام منابع درمانی صندوق‌های بیمه‌ای دچار اشکال است؛ یکی اینکه حق بیمه‌ای که در تامین اجتماعی دریافت می‌شود، ۹ _ بیست و هفتم است، یعنی معادل ۹ درصد حقوق و دستمزد. اما در سایر صندوق‌های بیمه‌ای، شش الی هفت درصد حق بیمه کسر می‌شود.

معلولان ضایعه نخاعی در فهرست بیماران خاص قرار بگیرند

روز ۱۲ آذر روز جهانی معلول بود که در این هفته برنامه های زیادی برای این افراد در سطح کشور برگزار شد بر همین اساس مدیرعامل مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران گفت: از کمیسیون بهداشت مجلس خواسته‌ایم معلولان ضایعات نخاعی را جزو بیماران خاص تلقی کند چرا که این معلولان به خدمات ویژه‌ توانبخشی نیاز دارند.

علی ضرابی به مناسبت روز جهانی معلولین، اظهارداشت: این مرکز از سال ۸۵ تأسیس شده است و دو ویژگی خاص نسبت به سایر NGOها دارد. هیأت مدیره، امنا و کارمندان این مرکز از بیماران ضایعات نخاعی هستند، همچنین عموم خدمات آن به صورت رایگان در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد.

ارسال قانون جامع معلولان به مجلس

رئیس سازمان بهزیستی نیز در این هفته از ارسال بازنگری قانون جامع معلولان طی روزهای آینده به مجلس خبر داد و گفت: ۱۰ هزار کارت معلولیت به زودی صادر می‌شود.

دکتر همایون هاشمی افزود: در حال حاضر ۶۰۰۰ معلول، خدمات در منزل دریافت می‌کنند که این تعداد تا پایان سال افزایش پیدا می‌کند.

وی به اتمام بازنگری قانون جامع معلولان در کمیسیون اجتماعی دولت اشاره کرد و گفت: این قانون پس از بررسی و کار کارشناسی زیادی که بر روی آن انجام شد، سرانجام در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسید و طی روزهای آینده برای تصویب نهایی به مجلس ارسال خواهد شد.

جرای طرح غربالگری اختلالات بیش فعالی در مهدهای کودک

مدیرکل دفتر امور کودکان سازمان بهزیستی کشور از اجرای فاز نخست طرح غربالگری اختلالات بیش فعالی در مهدهای کودک برای کودکان ۵ تا ۶ سال پایتختی خبر داد .

آرزو ذکائی‌فر با بیان این مطلب، گفت: نقص توجه نوعی از اختلالات بیش‌فعالی یا ADHDاست که به عنوان شایع‌ترین اختلالات رفتاری در دوره کودکی بشمار می‌آید که به طور تقریبی ۳ تا ۵% از کودکان به آن مبتلا هستند.

برگزاری جشن پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه ایرانیان در هفته آینده

وزیر تعاون، کار رفاه اجتماعی از برپایی جشن پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه پایه درمان ایرانیان طی هفته آینده خبر داد.

علی ربیعی روز چهارشنبه ضمن اشاره به اینکه در ایران بیش از ۴.۲ درصد جمعیت معلولیت شدید جسمی و روانی داشته و سالانه ۶۰ هزار نفر به این جمعیت معلول شدید اضافه می‌شود، گفت: اگر معلولیت‌های متوسط، ضعیف و معلولیت‌های ناشی از سالمندی را به این میزان اضافه کنیم، به بیش از ۱۰ درصد نیز می‌رسد.

کاهش ۵۰ درصدی هزینه "همراه" بیماران

وی همچنین از کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های همراه بیماران خبر داد و گفت: با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت تعاون همکاری‌های بین دستگاهی که از معضلات کشور بوده است بهبود یافته و می‌تواند الگو و نمونه‌ای برای دیگر دستگاه‌ها باشد.

وی در ادامه به اعلام مصوبات نهمین جلسه شورای عالی بیمه در دولت یازدهم پرداخت و اظهار کرد: نحوه تعیین سقف تعرفه‌ها و رقم ضریب K در استان‌ها در این جلسه مشخص شد چرا که سقف ضریب K مشخص نبود.

اعلام جزییات بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز در هفته جاری ضمن تشریح آخرین جزئیات بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: ۸۰ درصد بازنشستگان از خدمات بیمه تکمیلی برخوردارند.

علی اصغر بیات افزود: برای انعقاد قرارداد مجدد بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی با چندین شرکت بیمه ای مکاتبه کرده و با در نظر گرفتن قیمت ، توانمندی شرکتها و همچنین موسسات تحت پوشش در نهایت شرکت آتیه سازان حافظ در مناقصه برنده شد و امسال نیز این شرکت بیمه ای خدمات به بازنشسگان تامین اجتماعی ارائه می دهد.

وی از افزایش سطح تعهدات درمانی شرکت آتیه سازان برای ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان خبر داد و گفت: این تعهدات نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است بطوریکه برای اعمال جراحی ۱۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد و نسبت به سال قبل مبلغ آن ۲ میلیون تومان بیشتر شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری